Gottwald měl vlastní cestu. Zničili mu ji ne z Kremlu, ale ze Západu. Historik a komunista Josef Skála předkládá k výročí Února ’48 fakta, o kterých se nemluví

25.02.2018 5:15 | Zprávy

Připomínáme si sedmdesát let od událostí Února 1948. Josef Skála, historik a místopředseda KSČM, patří k těm, u kterých se kombinuje erudice vědce se zajímavými informacemi. V obsáhlém rozhovoru pro ParlamentníListy.cz rozebral nejen únorové události, ale i rozcestí následujících čtyřiceti let. Informace, které přináší, jsou často pozoruhodné.

Gottwald měl vlastní cestu. Zničili mu ji ne z Kremlu, ale ze Západu. Historik a komunista Josef Skála předkládá k výročí Února ’48 fakta, o kterých se nemluví
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Místopředseda KSČM Josef Skála

Kdysi jsem četl, že Klement Gottwald usiloval o „specifickou československou cestu k socialismu“, ovšem nakonec byl v Moskvě přesvědčen, aby volil jiné prostředky. Zajímalo by mě, co byla podstata oné „československé cesty k socialismu“ a co se z ní nakonec podařilo udržet.

Nejenže o ni usiloval. Měl ji i seriózně zkoncipovanou. Rodila se i za účasti talentů kalibru Jana Švermy. Mířila podobně jako „socializující demokracie“, koncept Edvarda Beneše. Ten mu dal základní obrysy už v přednáškách na Chicagské univerzitě od února do června 1939. Pak ho, pod titulem Demokracie dnes a zítra, zkompletoval i knižně. Poprvé už v Británii a dokonce dřív, než byl znám výsledek stalingradské bitvy – prvého signálu, že se k nám svoboda může vrátit z Východu. O znárodnění bank, velkého průmyslu i řady dalších ekonomických zdrojů se píše už tam.

Sám Edvard Beneš podepsal i dekrety, které jich znárodnily přes dvě třetiny. Už v říjnu 1945. Další zespolečenšťování mělo probíhat povlovně. Silou příkladu moderní velkovýroby, jejích ekonomických i sociálních předností. S tím počítala i „československá cesta“ z dílny KSČ.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Z čeho je financováno hnutí STAČILO?

KSČM má příspěvky od státu, ale stačilo přeci ne nebo ano? A pokud ne, tak z čeho je financováno? A je to tak, že teď už KSČM jako strana kandidovat nebude, ale budete kandidovat jako STAČILO? A jestli ano, proč vlastně stranu úplně nezrušíte, když jste de fakto založila novou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Paní redaktorka volá po cenzuře.“ Šichtařová setřela dokument, který pustila ČT

15:56 „Paní redaktorka volá po cenzuře.“ Šichtařová setřela dokument, který pustila ČT

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Americká cla na dovoz aut z evropských zemí nejvíce zasáhnou Německo či…