Gustáv Murín: Češi se volbou Zemana a Babiše vzepřeli globální klice, která chce válku. Havel lhal a papouškoval. Kalousek je kůň v manéži, který jen chodí dokola a dokola

29.05.2018 20:45 | Zprávy

AUDIT ČESKÉ SPOLEČNOSTI Češi se tím, že volili Miloše Zemana a Andreje Babiše, vzepřeli globalizační klice, která už několik let pracuje na nové studené válce, protože potřebuje vydělávat na novém zbrojení. Tvrdí to vědecký pracovník Univerzity Komenského v Bratislavě a spisovatel Gustáv Murín, jemuž vadí, že se vrátil komunismus, jen převlečený za liberalismus. Nedávnou kauzu novičok považuje za britskou pomoc americké zbrojařské lobby, která potřebuje Rusko jako nepřítele. Při té příležitosti připomněl Václava Havla, který jako loutka opakoval staré mantry bez náznaku schopnosti samostatné úvahy kromě instrukcí od poradců z ambasády Spojených států.

Gustáv Murín: Češi se volbou Zemana a Babiše vzepřeli globální klice, která chce válku. Havel lhal a papouškoval. Kalousek je kůň v manéži, který jen chodí dokola a dokola
Foto: Archiv GM
Popisek: RNDr. Gustáv Murín, CSc., slovenský přírodovědec, spisovatel a publicista

Nedávno publikoval sociolog Daniel Prokop studii, podle které dorostla do věku padesáti let života generace, která sice uvítala listopad 1989, ale nyní volí Andreje Babiše a Miloše Zemana, protože je systémem zklamaná. Dává dnešní doba důvod zříkat se listopadových hodnot a přistupovat na politiku třeba právě těchto dvou politiků?

Nevidím žádný rozdíl mezi ideály sametové revoluce a tím, že jsou dnes v České republice demokraticky volení politici, které si vybrala buď většina v prezidentské volbě, nebo kteří dostali nejvíce hlasů v parlamentních volbách. Kvůli takové samozřejmosti nemusel pan Prokop sepisovat žádnou obsáhlou studii. Touto volbou se prostě naplňují ideály listopadu 1989. A demokracie je také o tom, že respektujeme názor voličů, i když se to úzké vrstvě intelektuálů nelíbí.

Andrej Babiš není spasitel, ale postará se o všechny. To je výstup posledního rozhovoru premiéra v demisi. Co je to za rétoriku? Co vypovídá o našem národu, že u něj slaví úspěch? Sociologové tvrdí, že český národ je zaměřen spíše středolevicově a čeká, že stát zajistí blahobyt a pořádek. Je to tak? „Vyhmátl“ to Andrej Babiš, a proto by mu i půl roku po volbách dalo hlasy třicet procent voličů?

Je to zajímavý fenomén. Po roce 1989 vstupovali do vrcholové politiky nejprve disidenti, kteří v ní zcela pohořeli, a to včetně Václava Havla. Později se objevili pragmatici typu právniků či ekonomů. A nyní tu máme celosvětovou vlnu vstupu velkopodnikatelů do politiky – Trump (USA), Kiska (Slovensko), Babiš (Česko), Ivanišvili (Gruzie), Iohannis (Rumunsko), Sipilä (Finsko) ... A nastává „zděšení“. Za ty tři roky se totiž na jednotlivých politických scénách vytvořily zaběhané mechanismy „já na bráchu, brácha na mě“ a „smrádek, ale teplíčko“. Na Slovensku to vyústilo do známé kauzy Gorila, kdy se provalilo, že se několik vládních stran rozhodlo „porcovat“ slovenskou ekonomiku a hlavně národní majetek, který potom rozprodávaly a o „výdělek se šábly“. To samozřejmě dělají ti, kteří si „vydělávají politikou“. Ale velkopodnikatel takové kšefty nepotřebuje, a tak jeho vstup na takovou scénu způsobuje revoluci. Nedá se totiž koupit! A tak jsou tu snahy Babiše nějak onálepkovat nebo mu nasadit psí hlavu, aby v politických diskusích, ale také na veřejnosti nebylo nutné s ním diskutovat, polemizovat či nedej bože argumentovat, ale aby k jeho umlčení stačila taková dehonestující nálepka. Nedávno jsem četl knihu pana Kmenty „Boss Babiš“ a opravdu mě překvapila ta snůška schválností a nadávek, které tento zjevně zaujatý novinář adresoval Babišovi – zde.

Aby bylo jasno – nejsem přívržencem Andreje Babiše a mnohé z jeho politických tahů se mi nezdají a nelíbí. Například to, že přijal post ministra financí, i když před volbami tvrdil, že hnutí ANO do vlády nevstoupí, ani ve mně nevyvolává nadšení jeho snaha ovládnout média. Ale v demokracii není možné ignorovat presumpci neviny a vina se má dokazovat fakty, a ne nálepkami, nebo dokonce nadávkami.

Liberálně orientovaní pozorovatelé nechápou, proč Češi, kteří se mají tak dobře, podporují „populisty“ jako Zeman či Okamura a slyší na to, že se o ně Andrej Babiš postará. Čím to je? Dezinformačními kampaněmi, nebo českou národní povahou?

„Liberálně orientovaní pozorovatelé“ je výraz, který můžeme považovat za velmi stručný chorobopis. Liberální politika se dokonale znemožnila extremistickými nápady, které vedly k tomu, že dnes mají vrahové větší práva než jejich oběti, menšiny větší práva než většina, migranti jsou absurdním způsobem upřednostňovaní na úkor domácích občanů, kteří tady pracují, poctivě se živí a platí daně. A o absurditách feminismu ani nemluvě. Zkrátka určité názorové proudy se vracejí, i když se historicky znemožnily. Tak se znemožnil marxismus-leninismus, ale liberálové a hlavně feministky ho beze studu vykrádají, a ještě se ty druhé považují za „revolucionářky“. Liberálové natolik překrucovali skutečnost, až se většina voličů rozhodla pro kohokoli jiného, jen ne pro jejich kandidáta. A když přišel Trump a měl odvahu vysmát se absurditě „politické korektnosti“, okamžitě získal sympatie normálních voličů. A protože se s tím liberálové nedovedou smířit a nechtějí si přiznat omyly, tak vymysleli nálepky jako konspirační teorie, hoaxy, trolly, fake news, zkrátka vyfabrikovali jakési nedokázané všemocné ZLO, které má ospravedlnit, že jejich absurdity většina voličů prostě odmítla. Češi nejsou ani horší, ani lepší než voliči jinde na světě. Naopak, tím, že volili Zemana a Babiše, se vzepřeli globalizační klice, která už několik let pracuje na nové studené válce, protože potřebuje vydělávat na novém zbrojení. No a doslova si vymysleli „zlé Rusy“, aby pod touto záminkou mohli vydojit americký federální rozpočet na „vlastenecké účely“. Ať je Zeman jakkoli napadaný, v tomhle ukázal, že s Čechy není možné zametat, jak se někomu ve Washingtonu nebo v Bruselu hodí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Furedi: Brusel pod tlakem. Trump už je donutí, nebude to jako za Bidena

4:44 Profesor Furedi: Brusel pod tlakem. Trump už je donutí, nebude to jako za Bidena

Trump donutí Evropu řešit své problémy, myslí si Frank Furedi, emeritní profesor sociologie na Unive…