Ukrajina byla v roce 2021 jedinou zemí v Evropě, kde se potvrdila nákaza virem způsobující dětskou obrnu. Lékaři informovali, že pokračovala cirkulace z vakcíny derivovaného polioviru typu 2 se dvěma klinickými případy akutní chabé parézy. První se týkal 17měsíční dívky z Rivne na severozápadě Ukrajiny v září minulého roku a loni v prosinci se onemocnění potvrdilo u dvouletého chlapce ze Zakarpatské oblasti. Je namístě se v souvislosti s masívním příchodem uprchlíků před válkou na Ukrajině obávat zavlečení dětské obrny do Česka?
V České republice máme vysokou proočkovanost proti poliomyelitidě. Pokud bude taková i nadále, riziko rozšíření je minimální. Nicméně ostražitost je jistě na místě.
Měli bychom brát v souvislosti s migrací z Ukrajiny jako největší strašák tuberkulózu vzhledem k tomu, že podle dat Světové zdravotnické organizace se v zemi vyskytovalo 42,2 případu na 100 tisíc obyvatel? V roce 2019 diagnostikovali lékaři na Ukrajině u 13 512 osob TBC. V letech 2020 a 2021 došlo k poklesu nově diagnostikovaných případů, a to zřejmě kvůli omezené dostupnosti zdravotnických služeb v době pandemie covidu-19. Může se projevit, že v Česku se na tuberkulózu plošně neočkuje od listopadu 2010 a od března 2009 bylo zrušeno přeočkovávání jedenáctiletých dětí?
Toto riziko je reálné, zvláště obávané jsou multirezistentní kmeny mykobakterií, tedy takové, na které neúčinkují běžně používaná antituberkulotika a pro něž jsou velmi omezené léčebné možnosti. Na Ukrajině se, bohužel, i tyto kmeny vyskytují. Proto se domnívám, že bychom měli vážně uvažovat o znovuzavedení očkování proti tuberkulóze, byť ani tato ochrana není stoprocentní.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
COVID-19
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Jiří Hroník