Halík? Ten nemá Gottovi co vyčítat. On sám... Tvrdý úder Petra Hanniga

09.10.2019 15:57 | Zprávy

ROZHOVOR Jak prozradil ParlamentnímListům.cz hudebník a politik Petr Hannig, když Karla Gotta jako zcela neznámého a začínajícího zpěváka poprvé slyšel v roce 1961, hned prorokoval, že to bude obrovská hvězda. „Karel Gott by byl významným zpěvákem kdekoliv. Jeho hlas a interpretace byly fenomenální,“ oponuje Gottovým kritikům. O jednom z největších – Tomáši Halíkovi (který považuje případný národní pohřeb v katedrále za šílený a nevkusný nápad) – říká: „Halík byl v době normalizace sociologem. Nemá Karlu Gottovi vůbec co vyčítat. Pracoval sám na svém poli pro tehdejší režim.“

Halík? Ten nemá Gottovi co vyčítat. On sám... Tvrdý úder Petra Hanniga
Foto: Vít Hassan
Popisek: Petr Hannig

Prvního října zemřel slavný český zpěvák Karel Gott. Co pro vás znamenal?

Karel Gott byl nejvýznamnějším interpretem populární písně u nás.

Máte na něj osobní vzpomínku, která vám utkvěla v paměti?

Poprvé jsem se s jeho jménem a s jeho vystoupením setkal v roce 1961, kdy ho kapelník Karel Krautgartner představil v letním kině v Turnově, kde jsem studoval na uměleckého kováře (to ještě před konzervatoří). Svým přátelům jsem tehdy říkal, to bude jednou obrovská hvězda. Nechtěli mi věřit. Za rok se tak stalo.

Vláda jedná o přípravě státního pohřbu a v tento den bude vyhlášen den státního smutku. Některým ale snaha o důstojné rozloučení s hudební legendou připomíná propojení, do kterého zamíchávají i prezidenta Zemana a komunisty, a padají slova o neonormalizaci. Respekt píše, že kariéra Karla Gotta by nebyla „myslitelná v žádném jiném než v autoritativním režimu, který si udržuje kontrolu nad kulturním provozem“. Co k tomu říci?

Karel Gott by byl významným zpěvákem kdekoliv. Jeho hlas a interpretace byly fenomenální. Tito kritici nemají pravdu.

Během středečního vzpomínkového vysílání České televize se zde objevila spousta známých umělců. Měli jedno společné – všichni bez výjimky se o Gottovi vyjadřovali s úctou. Mnozí z nich také hovořili o tom, že zpěvák spoustě lidí za minulého režimu pomáhal, ale nechtěl, aby se o tom vědělo. Je podle vás spravedlivé, že na Gottovi ulpěla ona nálepka člověka, který se „zaprodal režimu“?

Je to velice nespravedlivé. Svůj aktivní umělecký život žil v době, kdy tu byl jiný režim. Ti, kteří mu tak vyčítají, byli v té době také hudební kritici, kteří také publikovali. Prostě každý pracuje v té době, ve které žije.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dusno mezi Černochovou a Řehkou. Pavel a „červené barety“. Po výživném jednání výboru hovoří poslanec Vích

17:45 Dusno mezi Černochovou a Řehkou. Pavel a „červené barety“. Po výživném jednání výboru hovoří poslanec Vích

Rozčílení ministryně Jany Černochové kvůli incidentu na cvičení v Keni, kvůli kterému tato zatajovan…