Havel? Využili nás. Říše se vrátila. Chartista a emigrant rozsekl volební kampaň

21.09.2021 8:52 | Rozhovor

Svůj podpis pod Chartu 77 odnesl pěti lety v komunistickém lágru i vynucenou emigrací. Možná právě proto se publicista Otto Černý dnes řadí k lidem, kteří se s velkou skepsí dívají na osud své rodné země, do které se po sametové revoluci vrátil. „Stáváme se protektorátem. Jestliže si německý protektorát vytvořil paralelní dohlížecí aparát tvořený říšskoněmeckými příslušníky, dnes to není třeba, protože tento aparát nahrazují nikým nevolené politické neziskovky,“ říká Otto Černý, středočeský předseda Trikolory.

Havel? Využili nás. Říše se vrátila. Chartista a emigrant rozsekl volební kampaň
Foto: archiv
Popisek: Otto Černý

Podepsal jste Chartu 77, pět let jste byl v komunistickém kriminále, nakonec vás StB donutila emigrovat. S jakými pocity a nadějemi jste se po 17. listopadu vracel ze Švédska domů?

Upřímně, já se vlastně nevracel. Jel jsem se podívat s určitou skepsí, jak to v reálu dopadlo. Nezdálo se mi, že tak silný mocenský aparát se zhroutí téměř přes noc. Přijel jsem jako osoba bez státní příslušnosti s modrým pasem OSN podle úmluvy z r. 1951 a u pasovky čekal, co se bude dít.

Nedělo se nic, protože pas viděli poprvé v životě, a tak mi úslužně otevřeli dveře. Slavobránu jsem samozřejmě nečekal, ale byl jsem smutný z toho, jak devastace, nejen životního prostředí, ale i myšlenková, pokročila. Byli jsme zahleděni do sebe. Společnost se cítila vítězem, ale jako vždy jsme byli jen součástí vítězství jiných, kteří nás v té mylně euforické představě podporovali.

Mysleli jsme si, že svět k nám vzhlíží skrze Václava Havla, jak jsme bravurně a v klidu zvládli přechod z autoritativního režimu, ale byla to jen mediální politika k využití strategického středoevropského prostoru. Svět není divadlo, kdy je všechno jako a druhý den se to opakuje, zatleská se a jde se domů. Dle mého je neštěstím tohoto národa, že se akcentují vůdci „jako“ a ne skuteční a reální. On se nezhroutil, to víme dnes, on se jen přetvořil, vzal jinou podobu, a pracuje dál, byť s jinými, moderními a mnohem nebezpečnějšími prostředky na ovlivňování lidí a prosazování politiky, která je v příkrém rozporu s našimi národními zájmy.

Jak hodnotíte vývoj v naší vlasti po dnešek?

Euforie ze změny po roce 1989 byla pochopitelná. Jen se zapomnělo, že je také zítřek, že nejsme středem světa, že svět okolo nás se mění, že jsme měli jen představy o tom, jaký je a jaký nikdy nebyl. On se svět okolo nás vlastně neměnil, to jsme my z emigrace věděli, jen nastavoval vlídnou tvář. Je to a byl nelítostný byznys, který spolu s mocenskými zájmy formuje politiku a nikoliv naopak, kdy ideálně by politika měla vymezovat prostor v zájmu prosperity vlastního společenství. Moje skepse ohledně vývoje v mé rodné zemi se potvrdila. Dle mého jsme si nechali opět utéct dějinnou příležitost si urvat co nejvíce rozhodování o sobě s minimální možnou závislostí na mocnostech.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…