Hejtman Havel: Až na výjimky nacházíme u vlády podporu v řešení regionálních záležitostí

10.07.2016 15:44 | Zprávy

Dva bývalí a jeden současný hejtman se v podzimních krajských volbách hodlají ucházet o přízeň voličů. Každý za jinou stranu. Jak vidí své šance stávající hejtman Martin Havel (ČSSD)? Do křesla usedl teprve loni v březnu a rád by pokračoval nejen v započaté práci. V nedávném porovnání kvality života ve všech regionech České republiky se Karlovarský kraj umístil až za první desítkou. Jaké plány zamýšlí pro nápravu? Prozradil nám také výsledky kontroly hotelů, u kterých měl kraj podezření na klamání hostů. A nejen to…

Hejtman Havel: Až na výjimky nacházíme u vlády podporu v řešení regionálních záležitostí
Foto: archiv hejtmana
Popisek: hejtman Karlovarského kraje JUDr. Martin Havel (ČSSD)

Po rezignaci Josefa Novotného a poměrně dlouhých koaličních vyjednávání jste se loni v březnu stal novým hejtmanem kraje. Nyní bude Josef Novotný vaším soupeřem, byť na kandidátce nového hnutí Volba pro Karlovarský kraj (VOK) není jako lídr. Stejně tak se bude o přízeň voličů ucházet vůbec první hejtman kraje Josef Pavel, který se v podzimních volbách objeví na kandidátce Hnutí za harmonický rozvoj měst a obcí (HNHRM). Mohou menší či nové strany ubrat voliče ČSSD? Jak velkou v nich vidíte konkurenci?

Oba jmenované pány vnímám jako zkušené a schopné politiky. Co se týče menších či nových stran, nemyslím si, že by byly přímou konkurencí pro tradiční velké strany. Mohou však získat hlasy dlouhodobě nerozhodnutých voličů, kteří budou do poslední chvíle před volbami váhat, ke komu se přiklonit.

V roce 2012 krajské volby vyhrála KSČM se čtrnácti mandáty. Poté, co se ale rozpadla vaše společná koalice, skončila jako jediná strana v opozici. Neobáváte, se že by to nyní mohlo komunisty v kraji posílit? Proč by voliči měli upřednostnit vás a kandidátku ČSSD?

Sociální demokracie, na rozdíl od KSČM, která v posledních 25 letech nepřinesla republice téměř nic, odvedla solidní kus práce, snažíme se naplňovat volební program a řešit konkrétní věci týkající se chodu státu i krajů. Domnívám se, že i v krajském měřítku je za námi výraznější a racionální stopa od roku 1989 dosud. Je nesporné, že ve vedení kraje jsme pružnější a neblokujeme pomalým rozhodováním, či dokonce nečinností klíčové záměry, které je třeba realizovat.

Co se vám osobně podařilo a s čím příliš spokojený nejste?

Máte-li na mysli období, v němž jsem od března minulého roku hejtmanem Karlovarského kraje, za úspěch považuji, že se podařilo udržet koalici ve vedení kraje složenou ze čtyř stran a hnutí. Dále mám osobně radost z toho, že se mi podařilo spustit mezi kraji unikátní projekt zabezpečení krajských škol, na který jsme v rozpočtu vyčlenili 15 milionů korun a po prázdninách už by řada opatření směřujících k větší ochraně dětí a učitelů ve školách měla začít fungovat.

Jinak co se týče konkrétních akcí, investic, záměrů ve vedení kraje: Podařilo se dokončit započaté velké projekty v dopravě – obchvaty Chebu,  Hroznětína. Ve zdravotnictví – centralizaci lékařské péče v karlovarské nemocnici, nový lineární urychlovač pro onkologické pacienty v Chebu. Ve školství – nově opravené karlovarské gymnázium. V sociálních věcech – obnova domovů pro seniory. Bylo by toho hodně.

Já sám jsem byl možná optimističtější, co se týče zahájení velké obnovy Císařských lázní v Karlových Varech, domníval jsem se, že se podaří uvést věci do pohybu rychleji; mluvím především o financování revitalizace památky.



Loni jste se rozhodli zintenzivnit kontrolu hotelů, u kterých má kraj podezření, že klamou hosty. Nakolik se vaše obavy potvrdily? Jaké nejvyšší sankce a za co jste udělili?

Na území našeho lázeňského kraje je řada zařízení, která se například na svých webových stránkách prezentují jako lázeňská, přitom nesplňují potřebné legislativní požadavky. Dohodli jsme se proto se zástupci České obchodní inspekce na kontrolách poskytovatelů zdravotních služeb. Naším cílem je totiž především to, aby o návštěvníky a hosty, kteří do regionu cestují za léčebnou lázeňskou péčí, bylo postaráno na nejvyšší úrovni, což je ostatně v našem kraji tradicí. V říjnu 2015 proto kraj obeslal okolo čtyřiceti subjektů společnou výzvou, aby se přestaly prezentovat jako poskytovatelé lázeňské péče, když nemají povolení k užívání přírodního léčivého zdroje a souhlas s poskytováním lázeňské léčebně rehabilitační péče. Řada z nich nám vyšla vstříc a přestala se zavádějící reklamou. V 1. čtvrtletí roku 2016 se znovu uskutečnila kontrola zaměřená například na webové stránky obeslaných subjektů. Více než deset z nich nápravu neprovedlo, z toho důvodu jsme se rozhodli o provedení kontrol na místě. Česká obchodní inspekce ve spolupráci s Karlovarským krajem zahájila na začátku března 2016 v Mariánských Lázních rozsáhlejší kontrolní akci, a to v případě čtyř zařízení. Kontrola prokázala, že vytipované subjekty se veřejně prezentují jako zařízení poskytující lázeňskou péči, ačkoli k tomu nemají příslušná oprávnění vydávaná krajským úřadem, resp. Českým inspektorátem lázní a zřídel. Se všemi kontrolovanými zahájila Česká obchodní inspekce správní řízení, ve kterém může být uložena sankce až do výše 5 milionů korun. 

V nedávném porovnání kvality života ve všech regionech České republiky se Karlovarský kraj umístil až za první desítkou. Na vině jsou podle této analýzy mimo jiné jeden z nejvyšších úbytků obyvatel, podprůměrná míra dostupnosti zdravotní péče či nejméně vysokoškolsky vzdělaných lidí. Pokud jednotlivé aspekty rozebereme. Kde vidíte příčinu úbytku obyvatel a jak budete chtít s tímto negativním trendem bojovat?

Příčin úbytku obyvatel je několik. Jednou z nich je úzký okruh vysokých škol, které v regionu působí. Aby se vysokoškoláci po studiu do regionu vraceli zpět, zavedl Karlovarský kraj stipendijní program, který by měl mladé lidi motivovat k návratu. O program je velký zájem. V letošním akademickém roce se podpory dočkalo celkem 24 zájemců, v předcházejícím roce 46. Stipendijní program je určen pro všechny studenty vysokých škol, kteří mají trvalé bydliště na území Karlovarského kraje a kteří absolvovali první ročník studia. Pokud splní požadované podmínky, mohou získat 24 tisíc korun ročně. Výplata stipendia je spojena se závazkem, aby po úspěšném dokončení svého studia pracovali nebo podnikali v regionu právě tolik let, kolik let pobírali stipendium.

V Karlovarském kraji působí jedna veřejná vysoká škola – Ekonomická fakulta ZČU Plzeň v Chebu, dále pobočka Strojní fakulty ZČU Plzeň. Karlovarský kraj s vysokými školami pravidelně jedná o zřízení dalších odloučených pracovišť, aby se nabídka ještě více rozšířila. Rada kraje už vloni schválila podporu zřízení detašovaného pracoviště Univerzity Karlovy v Karlových Varech. Ve spolupráci s Karlovou univerzitou a městem Karlovy Vary by se mohlo podařit otevřít fakultu se zaměřením na fyzioterapii, ergoterapii, balneologii, rehabilitaci a zdravotnický management.

Dále tu rozšiřují působnost soukromé vysoké školy, například Vysoká škola finanční a správní (VŠFS) se sídlem v Praze otevře 1. září 2016 nové studijní středisko v Karlových Varech. Zájemcům  o studium nabízí řadu oborů jak bakalářského, tak navazujícího magisterského studia.

Karlovarský kraj je aktivní i v oblasti středních zdravotních škol. Nedávno přišel iniciativně s návrhem, který zjednoduší současný komplikovaný systém vzdělávání zdravotních sester v Česku. Změna by podstatně zkrátila dobu jejich studia ze sedmi let na pět. K získání odbornosti by praktickým sestrám, jak se má obor jmenovat, stačila už jen maturita ze střední zdravotnické školy a roční výuka zaměřená na praxi. Kraj v tomto duchu poslal návrh na Ministerstvo zdravotnictví. Ministr Svatopluk Němeček s myšlenkou souhlasil při své návštěvě v regionu, když o vážném nedostatku sester v nemocnicích jednal s vedením kraje a s řediteli středních zdravotnických škol z Karlových Varů a Chebu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armádní vysílání Zdeňka Svěráka. Zbořil přidává jadrné přísloví

20:37 Armádní vysílání Zdeňka Svěráka. Zbořil přidává jadrné přísloví

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Válka, povodně, a do toho ještě volby. Takto vypočítal katastrofy této země Z…