Pane hejtmane, máme za sebou první přímou volbu prezidenta. Jak byste volbu hodnotil? Jste spokojen s výsledkem? A jak nahlížíte na kampaň, která byla v průběhu voleb vedena?
Pokud bych měl hodnotit samotné provedení, tak bych řekl, že bylo uspěchané, nešťastný prováděcí zákon, zmatky při sčítání hlasů. Kampaň se ke konci vyostřila, jen co je pravda, ale osobně bych řekl, že proti vajíčkovým útokům a zapáleným volebním stánkům posledních parlamentních voleb byla ještě na úrovni. S výsledem druhého kola jsem spokojen, volební účast ukázala, že voliči vzali jim svěřené právo vybrat prezidenta stejně vážně jako volby do Poslanecké sněmovny.
Vítězem se stal levicový kandidát a levice tak po krajských a senátních volbách opět posílila. Co je podle Vás příčinou tohoto vzestupu levice a nárůstu preferencí KSČM? A domníváte se, že se levici podaří uspět i v parlamentních volbách a získat tak ústavní většinu?
Příčinou vzestupu levice obecně je bez diskuze práce pravice. Ostatně poslední průzkum CVVM ukázal, že zatímco vládě věří 12 procent občanů, „oranžové“ kraje mají důvěru 39 procent lidí. Místní samosprávy jsou na tom ještě lépe. Nárůst preferencí KSČM vidím ve dvou věcech. Tou první je relativně pevné voličské jádro, ze kterého KSČM v době velmi nízkých volebních účastí profituje. Tím druhým momentem je bezesporu neúčast či menší účast KSČM ve státní i krajské politice a tím pádem i méně „skandálů“, ať už reálných či vykonstruovaných. Co se týče většiny levice v parlamentu po příštích parlamentních volbách - upřímně v to doufám. Další čtyři roky „pravicových“ experimentů by totiž tento stát nemusel unést.
V lednu vyvolala opozice již páté hlasování o nedůvěře současnému kabinetu. Jak se k pokusům o vyvolání předčasných voleb stavíte Vy osobně? Myslíte si, že lze předpokládat, jak bude vláda pokračovat, jak dlouho ještě?
Obávám se, že tato vláda se bude držet moci za každou cenu, vždyť ke schvalování zákonů používá i poslance odsouzené za korupci a nevolené strany…Tuší, že další šanci hned tak nedostanou, proto se moci snadno nevzdají. Byl bych moc rád, pokud by byly předčasné volby, ale nevidím to jako reálné.
V souvislosti s přímou volbou prezidenta se ale také opět začíná hovořit i o přímé volbě starostů a hejtmanů, stejně jako o nutnosti změny volebního systému do PS. Přivítal byste i Vy takovou změnu? A jaký volební systém byste případně preferoval pro parlamentní volby?
Změny volebních systémů nechme odborníkům, osobně bych ocenil přímou volbu hejtmanů, u starostů měst a obcí mi to přijde jako zbytečná komplikace a mám pocit, že současný systém tam slouží dobře. V obecné rovině bych se určitě nebránil možnosti volit kandidáty napříč kandidátkami stran, tedy dnes tolik diskutované panašování.
Karlovarský kraj byl posledním, kde se po říjnových krajských volbách podařilo dohodnout na koalici, v rámci níž jste se neúspěšně snažili vyjednat i podporu pravice pro svou menšinovou vládu. Nakonec se Vám podařilo uzavřít koalici s komunisty, jež přijali i Váš návrh na klouzavý mandát jednoho z radních. (Pět míst a většinu v radě bude mít KSČM první dva roky, pak se tento poměr otočí a většinu bude mít ČSSD.). Jak se Vám za těchto podmínek nyní spolupracuje v rámci koalice, ale i s opozicí?
Skutečně jsme se pokoušeli dohodnout i s pravicí, nicméně naše návrhy nepadly na úrodnou půdu. Nabízeli jsme pravici modré z nebe, ale mezi všemi pravicovými uskupeními se nepodařilo najít dostatek podpory k tvorbě pravostředového vedení kraje. Spolupráce v kraji je podle mého dobrá, samozřejmě je zde pár lidí kritizujících každý krok, který uděláme, ačkoliv sami nedělají nic. Politika je ale o kompromisech, a i když by mohla spolupráce být určitě lepší, nemohu si příliš stěžovat.
Jaké problémy, které jako kraj nemůžete vyřešit, trápí Vaše občany?
Jedním z velice aktuálních je zpoplatněný úsek rychlostní silnice R6. Ta vznikla na místě komunikace 1. třídy a lidé tak nemají k dispozici vhodnou objízdnou trasu. Tím jsou zatěžovány jak okolní vesnice a města, tak občané, kteří jsou nuceni zakoupit si dálniční známku za „plnou“ cenu, ačkoliv ji k ničemu fakticky nepotřebují. Navíc jde o úsek izolovaný od české dálniční sítě! Dalším problémem je plán VZP posílat o 5-6 mil méně měsíčně do nemocnic v kraji. Tyto peníze budou citelně chybět a bude nesmírně obtížné tyto náklady dohradit. A samozřejmě na občany Karlovarského kraje, stejně jako na všechny ostatní, dopadají „reformy“ současné vlády, a já tvrdím, že jako malý kraj s republikově nejnižší průměrnou mzdou to pociťujeme možná i o něco více než jiné regiony.
V březnu se uskuteční stranický sjezd strany, kde se bude volit i vedení strany. Podle posledních informací je potvrzení současného předsedy jisté, ale spekuluje se o tom, že by se o funkci statutárního místopředsedy mohl vedle pana Haška ucházet i pan Zaorálek? Koho byste jako 1. místopředsedu preferoval Vy? Mnozí se také obávají, že zvolením pana Zaorálka by došlo k rozdělení tandemu Sobotka-Hašek...
Nic takového jsem neslyšel, netroufnu si předjímat, jak sjezd dopadne.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková