Jak vidíte vývoj cen zemědělských komodit na našem trhu. Půjde „jen“ o zdražování nebo některé produkty prostě zmizí z pultů...
V současnosti jsme svědky růstu cen inflace a je logické, že potraviny nestojí mimo. I když dlouhodobě se ceny potravin u nás zvyšují pomaleji než inflace.
Zemědělství letos čelí velkým ekonomickým tlakům: Došlo a stále dochází k prudkému navyšování cen vstupů a v důsledku toho i výrobních nákladů, přičemž ceny placené zemědělcům tento růst zatím převážně nekopírují a hluboce za tím zaostávají. Z nákladů se nejrychleji zvyšují ty na energie, pohonné hmoty, průmyslová hnojiva, nejrůznější materiály a také mzdy.
V zemědělství SRN se meziroční zvýšení nákladů ve finančním vyjádření odhaduje asi tak třikrát rychlejší než inflace, a to na úrovni cca 20 procent. U nás máme k dispozici poslední údaje o růstu cen vstupů od ČSÚ za září a údaje ze SRN klidně můžeme vzít za bernou minci – čeští zemědělci řadu vstupů totiž kupují na evropském trhu a ceny se do značné míry kopírují. Rozhodně ale neočekávám, že by nějaké potraviny z trhu zmizely, spíše bude růst dovoz potravin, protože někteří naši producenti – především v živočišné výrobě, tento tlak zkrátka nevydrží a chovy zavřou. Dnes je toto aktuální třeba u vepřového masa.
Svaz obchodu a cestovního ruchu se poměrně silně vyhraňuje proti přílišné podpoře tuzemských výrobců. Co na to říkáte?
Svaz obchodu a cestovního ruchu a jeho členové se sice na oko snaží vypadat, jako že jim záleží na podpoře českých potravinářů a zemědělců, nicméně realita je poněkud jiná. Nadnárodním obchodním řetězcům, které v tomto svazu dominují, jde především o to, aby měli co nejméně omezení například při výběru dodavatelů. Ta volnost je pro ně velmi důležitá, protože díky ní mohou vytvářet, výběrem různých dodavatelů z různých zemí, maximální tlak na cenu při nákupu zboží a surovin. My máme zkušenosti s tím, že i přes uzavřené kontrakty, jsou tito obchodníci schopni, v případě, že se například na trhu v zahraničí objeví stejné zboží za nižší cenu, tuto příležitost okamžitě využít k tomu, aby dotlačili svého dodavatele buď ke snížení ceny, nebo kontrakt vypovědí a upřednostní dovezené zboží s nižší cenou. Takovým příkladem může být situace v loňském roce, kdy v části Evropy došlo k vysoké úrodě a nadprodukci brambor, kterých se tamní zemědělci snažili za jakoukoliv cenu zbavit. Jeden obchodní řetězec toto ihned využil a vypověděl smlouvu našemu dodavateli, který nemohl snížit cenu pod výrobní náklady. Ty brambory pak dovezl, jestli se nemýlím, z Belgie. Takovéto chování ale vede k absolutní nejistotě na straně dodavatelů a v některých případech je může ekonomicky zcela zlikvidovat. Proto jsou zemědělci velmi opatrní a zdrženliví při uzavírání smluv s nadnárodními obchodními řetězci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala