Hlavní organizátor „vítacích“ akcí čínského prezidenta v Praze Raffy Wang: Většina Čechů nezná problematiku Tibetu. Jeho vlajka je jen symbol

05.04.2016 10:15 | Zprávy

ROZHOVOR Předseda Česko-čínské obchodní asociace Raffy Wang, hlavní organizátor tzv. „vítacích akcí“ čínského prezidenta, pro ParlamentníListy.cz obsáhle popsal dění kolem třídenní návštěvy Si Ťin-pchinga v Praze, včetně konfliktů v ulicích mezi čínskými vítači a obhájci Tibetu. Pro české čtenáře také z čínského pohledu vysvětlil problematiku Tibetu.

Hlavní organizátor „vítacích“ akcí čínského prezidenta v Praze Raffy Wang: Většina Čechů nezná problematiku Tibetu. Jeho vlajka je jen symbol
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vítání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga čínskými krajany před letištěm

Proč jste se rozhodli podpořit v Praze prezidenta Si? Je to nějaká zvyklost, která se dělá i při jeho návštěvách v jiných zemích?

Po třech letech od nástupu Si do funkce prezidenta zaznamenává Čína velký hospodářský i společenský pokrok. Jeho význačnou zásluhou je vyeliminování korupce. Tímto si získal velkou úctu a respekt od svého lidu nejen v Číně, ale i po celém světě. Z tohoto hlediska si zaslouží moji podporu, i mnohých dalších. Z tohoto důvodu má velkou podporu i při všech ostatních zahraničních návštěvách jako například nyní v USA.

Vysvětlete nám, Středoevropanům, jaký je vztah běžných Číňanů ke svému prezidentovi? A liší se v tomto nějak prezident Si od svých předchůdců?

Ve smyslu vaší otázky – běžní Číňané si současného prezidenta velice váží, mají k němu úctu a respektují ho. Ve srovnání se svými předchůdci je, dalo by se říci, populárnější a oblíbenější.


Raffy Wang

Jak probíhaly přípravy a organizace celé akce?

Po zveřejnění informace, že prezident Si přijede na návštěvu České republiky, se mnoho krajanů na naši asociaci i na další sdružení obrátilo s dotazem o pomoc a organizaci jeho přivítání. Akce byla organizována dohromady s více než 10 asociacemi sdružení Číňanů v České republice. Protože jsme neměli přesné informace, kde se bude pan prezident pohybovat, požádali jsme o možnost shromáždění na mnoha místech v hlavním městě. Žádosti jsem vyřizoval já osobně jako předseda Česko-čínské obchodní asociace na Magistrátu hlavního města Prahy. Mé žádosti byly schváleny a na jejich základě jsme obdrželi povolení ke shromáždění za účelem přivítání pana prezidenta. Následně jsme informovali naše členy a ostatní krajany, kde mohou pana prezidenta přivítat, a na základě jejich přání jsme jim zařídili vlajky a ostatní vybavení, kterým obvykle a tradičně vítáme důležité návštěvy v Číně.

V českém tisku se objevily informace, že účastníci této „vítací akce“ měli být v pátek před příjezdem prezidenta Si školeni na čínské ambasádě. Mimo jiné prý i v tom, jak účinně deštníkem zlikvidovat nepohodlný transparent nebo vlajku. Co můžete k těmto tvrzením českého tisku říci?

Nevím, jak tato tvrzení vznikla a od koho je česká média převzala. Mohu potvrdit, že se konala schůzka vedoucích všech zúčastněných asociací, kde jsme prvně dostali oficiální informaci o návštěvě pana prezidenta. Nebylo to žádné školení, tato setkání jsou běžná při návštěvě tak významného představitele na jakékoliv ambasádě, která se účastní příprav jeho návštěvy. Mohu jistě říci, že při setkání na čínské ambasádě jsem žádnou informaci o tom, jak čímkoliv cokoliv zlikvidovat neslyšel.

Vaše skupiny se staly účastníky několika konfliktů. Proč podle vás k těmto střetům došlo?

V první řadě musím říci, že nás všechny tyto konflikty velice mrzí. Média upozorňovala předem na to, že v průběhu návštěvy pana prezidenta mohou probíhat i demonstrace namířené proti jeho návštěvě. Všechny naše členy a krajany jsme upozorňovali, že naše akce mohou být terčem těchto demonstrací, a žádali jsme je o maximální pochopení a aby se těmito demonstracemi nenechali vyprovokovat k žádným reakcím. Jsem osobně přesvědčen o tom, že střety, ke kterým došlo, byly vyvolány ve většině právě těmito demonstracemi a snahou narušit naše akce. Osobně nesouhlasím s reakcemi některých našich krajanů, snažil jsem se sám zabránit některým neadekvátním reakcím. Přičítám je i určitému davovému efektu, který v průběhu takovýchto akcí vzniká jako například na fotbalovém zápasu.

Nejčastěji se vaše skupina dostávala do konfliktů s aktivisty, kteří byli vybaveni tibetskou vlajkou. Vysvětlete nám, co Číňanům právě na tibetské vlajce tolik vadí?

Víte, myslím si, že většina Čechů nezná detailně problematiku Tibetu. Menšina populace tibetské provincie v čele s dalajlámou se chce od Číny osamostatnit, na druhé straně majoritní většina tibetské populace s osamostatněním nesouhlasí. Názory, způsob života, vlajka nebo náboženství této menšiny, které vyznává většina lidí v celé Číně, nejsou důvodem problémů. Vlajka se pouze stala symbolem tohoto většinou nechtěného osamostatnění, a proto její prezentace například v průběhu takovýchto akcí většině Číňanů vadí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

odchod do důchodu

Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Střely nebo letadla F-16? Podle Jaroslava Štefce by se Rusové měli obávat něčeho docela jiného

4:44 Střely nebo letadla F-16? Podle Jaroslava Štefce by se Rusové měli obávat něčeho docela jiného

Jsou všude kolem nás samí ruští špioni a bude Evropa o vánočních a novoročních svátcích čelit útokům…