Velký rozruch vzbudil v tomto týdnu plán implementace Green Dealu v České republice. Tento plán ve třech dokumentech měla vláda schvalovat ve středu, ale nakonec konečné schválení odložila s tím, že o tom bude ještě diskutovat. Někteří lidé říkají, že premiér dostal strach, co si myslíte vy?
Fialova vláda, která se hlásí ke Green Dealu a podporuje ho a podpořila ho několikrát v rámci konkrétní legislativy i na jednání v Evropské unii, se podle mě zalekla negativních ohlasů na to, kolik bilionů bude Green Deal stát české občany. Bohužel Green Deal pro Českou republiku schválila předešlá Babišova vláda a současná pětikoalice v tom pokračuje. Nakonec bohužel bude chtít současná vláda tyto věci prosadit do českých zákonů. Jinak by se musela postavit proti Evropské unii a to oni nikdy neudělají.
Greendealové nesmysly z Bruselu Fialova vláda přímo podporuje, nebo se proti nim nikdy přímo nepostavila. Navíc premiér a ministři veřejně lžou, že implementace Green Dealu nebude znamenat zdražování. Přitom to už všichni vidíme na svých peněženkách v cenách energií i potravin. Green Deal je na zdražování založený. Má to lidi a firmy přinutit, aby přestali jezdit auty na benzín, aby přestali topit jako dosud, aby draze zateplovali budovy a podobně.
Jde o věc, kterou velmi intenzivně tlačí Evropská unie. Jak by se k tomu postavilo vaše hnutí, pokud by bylo ve vládě?
Klíčové budou volby do Sněmovny za rok. Chceme udělat co nejlepší volební výsledek, abychom byli v příští vládě a tyto šílené škodlivé věci budeme chtít zastavit. Je potřeba vrátit České republice prosperitu. Nyní se budeme snažit opatření Green Dealu co nejvíce brzdit, aby to v rámci českých zákonů vešlo co nejpozději v platnost a aby toho Fialova vláda stihla co nejméně prosadit. Samozřejmě se budeme snažit proti tomu bojovat i v Evropském parlamentu.
Máte nějak spočítáno, v jakých číslech škod se ony šíleně škodlivé věci pohybují?
Fialova vláda v rámci Green Dealu EU fakticky plánuje zdražit benzín i naftu o více než deset korun za litr, ale obrovsky zdraží i řada dalších věcí včetně bydlení, energií a potravin. Klíčovým nástrojem uvedeného umělého zdražení má být rozšíření systému emisních povolenek. A to takové, které se blíže dotkne obyčejných lidí. Od roku 2027 se ale má systém emisních povolenek rozšířit a nově vztahovat i třeba na bydlení a dopravu. Německý think-tank Agora Energiewende spočetl, že rozšíření systému emisních povolenek právě na dopravu, a tedy i pohonné hmoty, zdraží litr benzínu o 38 eurocentů, což je přibližně deset korun. Podobné, ne-li vyšší, bude zdražení nafty.
Lidem ale také v důsledku české verze Green Dealu zdraží věci jako parkování (cílem je vypudit auta z měst) či energie. Energie mají zdražit nad stávající rámec jak v případě elektřiny či plynu, tak pochopitelně uhlí. Dále vzroste cena podstatné části zboží z dovozu, třeba z Číny. Dojde totiž k zavedení uhlíkových cel.
Rozsáhlé změny obsažené v českém Green Dealu se nakonec týkají i výstavby a renovací budov. Budou muset být využívány nákladnější stavební materiály a technologie, což v důsledku prodraží bydlení jako takové.
Zásahy v zemědělství a lesnictví, včetně nových norem pro používání dusíkatých hnojiv, zase povedou ke zdržení potravin. Bude existovat i tlak na banky, aby poskytovaly úvěry jen těm společnostem, které plní zelené plány a prosazují uhlíkovou neutralitu. Mimochodem bych se nedivil, kdyby EU v rámci zelené ideologie zavedla i totalitní sociální kredity po vzoru Číny. Tedy, že kdo podporuje EU a Green Deal, bude mít větší šanci získat úvěr, vzdělání, práci a podobně... Mají se i rozšiřovat zóny, kde bude platit maximální rychlost 30 kilometrů za hodinu. Prakticky to bude mít dopad na vše a zdraží kvůli tomu všechno.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Vosáhlo