Hodonínská senátorka brání podzemní prameny před těžaři: Vodu si musíme hlídat. To chceme být zásobeni jenom tou balenou?

01.04.2018 20:35 | Zprávy

ROZHOVOR „Na Hodonínsku, které patří k nejsušším oblastem v Česku, pramenišť pitné vody moc nemáme,“ vysvětluje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz senátorka Anna Hubáčková, proč se staví na stranu petice proti těžbě v blízkosti klíčového vodního zdroje. „Se zdroji musíme hospodařit tak, abychom dopady sucha co nejvíce minimalizovali s tím, jak se postupně hladina podzemních vod snižuje,“ dodává senátorka za Hodonínsko. Ložisko, které by eventuálně mohla podle názoru petentů ohrozit těžba štěrkopísku, je podle ní „stěžejní“. Jižní Morava navíc patří k nejsušším regionům v Česku. Vlny sucha a veder zde v posledních letech nebývají vzácností.

Hodonínská senátorka brání podzemní prameny před těžaři: Vodu si musíme hlídat. To chceme být zásobeni jenom tou balenou?
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Před možným ohrožením vody varuje i senátorka za Hodonínsko Anna Hubáčková

Vy se stavíte proti záměru těžit štěrkopísek poblíž strategického zdroje vody na Jižní Moravě. V celé věci jsou rozdílné znalecké posudky. Co říkáte na argumentaci těžařské společnosti, že pitná voda ohrožena být nemá, že se to nestalo ani v podobných případech dříve a že na to jsou studie?

Na ta srovnání neříkám naprosto nic. Jsou zavádějící a nemají vypovídací hodnotu. Za prvé se jedná o odlišné lokality. Za druhé se jedná o jiný záměr. A za třetí jde o jinou hloubku možného odkryvu a rovněž o jiný rozsah zásobení pitnou vodou obsaženou v tom zdroji. V současnosti jsou navíc i jiné klimatické podmínky než tehdy.

V jakém smyslu?

Teď už by spousta konfliktních záměrů v blízkosti zdrojů vody přece neměla projít.  Vodu pro pitné účely je třeba hlídat. Chceme snad být zásobeni balenou vodou? Kdo nám ji bude dodávat?

V materiálu těžaře zazněla argumentace tím, že těžba v jisté pískovně v osmdesátých letech probíhala ještě mnohem blíže zdroji pitné vody a vodě se nic nestalo, a to ani po 28 letech od ukončení těžby...

Situace je dnes odlišná. V 80. letech minulého století byla ochrana trošku někde jinde. Vody bylo dost a ochrana se spíše zaměřovala směrem ke kvalitě vody. Teď jsme ale někde úplně jinde.

Jak velká je vlastně ta oblast, kterou zdroj zásobuje?

Zdroj vody , o který se v petici hovoří, zásobí cca 140 tis obyvatel. Na Hodonínsku, které patří k nejsušším oblastem v Česku, což dokládají vědecké práce, těch pramenišť pitné vody moc nemáme. A došlo to tak daleko, že vlastně od 70. let jsme postupně opouštěli místní zdroje a napojovali se na centrální prameniště, která máme jenom v údolní nivě řeky Moravy.

V osmdesátých letech vznikla povinnost vybudovat nový zdroj a právě tím je Bzenec Komplex, u kterého by se mělo těžit. To místo bylo zvolené na základě mnoha posudků a hydrogeologických pokusů. V oblasti se jedná o nejvhodnější místo pro zásobování pitnou vodou s nejvíce dostupnými zdroji.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrozí pokles soběstačnosti v mase? Vláda likviduje zemi a posílá lidi do chudoby, říká Jandejsek

9:11 Hrozí pokles soběstačnosti v mase? Vláda likviduje zemi a posílá lidi do chudoby, říká Jandejsek

„Vládnoucí politická scéna stále ještě na palubě tančí, ale loď se nezadržitelně potápí,“ říká v bil…