Čeští středoškolští studenti protestující proti údajné blížící se klimatické katastrofě se přidali k celosvětové akci Fridays for Future. 15. března jich v Praze demonstrovaly tisíce. Školáci protestují vždy v pátek a jejich kritici namítají, že jde o pouhé záškoláctví. Nebo že argumenty mladých o blížící se katastrofě plavou na vodě. Co si o tom celém myslíte vy?
Hrozící klimatická katastrofa je opravdu silné slovo. Jako školák jsem také vždy s nadšením přijímal jakýkoliv důvod „ulít se“ ze školy. Takže se spíše přikláním k názoru, že se jedná ze strany studentů o vítanou záminku, jak v pátek nebýt ve škole. Pokud by to bylo o víkendu, tak by účast byla zřejmě žalostná. Mladí lidé by raději měli toto zapálení pro věc věnovat studiu dlouhodobých faktů o historii počasí a podnebí na Zemi, vědeckým zkoumáním o dobách ledových a meziledových atp. Na základě toho se následně snažit vyvozovat vlastní poznatky a diskutovat o nich na akademické půdě. Takto mi to spíše zatím připadá, že se přejala jedna teorie, o které se již dále nediskutuje. Ale po uniklých e-mailech odborníků na „oteplování“, kdy se domlouvali na úpravě dat, aby to dobře vyšlo ve prospěch oteplování, jsou tyto akce nově raději nazývány jako boj za ochranu klimatu.
Šestnáctiletá aktivistka Greta Thunbergová byla za svou stávku za klima nominována na Nobelovu cenu míru. Zasloužila by si vyhrát? A je její činnost prospěšná?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs