Co se týče budoucnosti našich občanů, bylo asi nejdůležitější událostí minulého týdne projednávání důchodové reformy od ministra Jurečky. Vy s ní nesouhlasíte a opakovaně jste to deklarovali. Co vám na ní vlastně vadí?
Vládní pětikoalice prosazuje neomezené zvýšení věku odchodu do důchodu a snižování důchodů. Záměrně říkám, že to prosazuje pětikoalice, jelikož se na tomto návrhu podíleli a souhlasí s ním i Piráti. Hnutí SPD s tím zásadně nesouhlasí a uděláme maximum pro to, abychom zabránili této zrůdnosti a prasárně.
Vláda chce fakticky prosadit systém z práce přímo do rakve. To je neskutečné zvěrstvo. Jestliže budeme po příštích sněmovních volbách ve vládě, vrátíme maximální věk odchodu do důchodu na 65 let. Přitom je dostatečně známo, že mnoho lidí má v pozdějším věku zdravotní problémy a fyzicky i mentálně náročná povolání většina starších lidí už prostě nezvládne. Podal jsem návrh na zamítnutí tohoto návrhu zákona.
Video MPSV, představující důchodovou reformu
Ministr Jurečka ale tvrdí, že systém nebude „z práce přímo do rakve“ a že bude existovat zastropování na odchodu do důchodu v 67 letech. Vy mu nevěříte?
Vláda se tento týden ve Sněmovně na základě tlaku opozice zalekla odporu občanů a na poslední chvíli vložila i tento pozměňující návrh. Vládě ale nevěřím ani nos mezi očima, protože v minulosti už několikrát lhala ohledně nezvyšování daní, ohledně toho, že nebude snižovat valorizace důchodů a podobně.
Tato vláda je vláda nehorázných lží a politických podvodů. V programovém prohlášení totiž Fialova vládní koalice lidem slíbila, cituji: „Zkrátíme dobu potřebnou pro dosažení nároku na důchod.“ Konec citátu z vládního prohlášení. A realita? Pravý opak. Navíc okradli důchodce o peníze jak tím, že snížili zákonnou valorizaci, tak i jimi vyvolanou a neřešenou inflací. Omezili jejich právo jít do předčasného důchodu, a tím naopak prodloužili dobu potřebnou pro nárok na důchod, a samozřejmě omezili dřívější odchody do důchodu.
Navíc v odůvodnění pozměňovacího návrhu si vláda nadále nechává zadní vrátka pro další zvyšování věku odchodu do důchodu nad 67 let. „Úprava zvyšování důchodového věku nad věkovou hranici 67 by již mohla mít ve srovnání s očekávanou dobou dožití odchylku, která by stejně vyžadovala korekci. Lze předpokládat, že v návaznosti na budoucí demografický vývoj bude navrhovaná věková hranice jako strop důchodového věku průběžně přezkoumávána a případně upravována, k čemuž bude sloužit zejména zpráva o stavu důchodového systému,“ píše se tam.
Mluvil jste o vašich pozměňujících návrzích k zákonu. Jaká je tedy vaše celková představa důchodové reformy?
Navrhujeme zrušení mechanismu zvyšování odchodu do řádného starobního důchodu nad 65 let věku. A v samostatném ustanovení navrhujeme explicitní formulaci, že věk pro vznik nároku na odchod do řádného starobního důchodu je 65 let, to znamená ten maximální věk odchodu do starobního důchodu.
Dále navrhujeme zrušení ustanovení o zákazu valorizace procentní, tedy zásluhové složky předčasného starobního důchodu, které do zákona o důchodovém pojištění prosadila současná vládní koalice. Chceme také vypustit změnu výpočtu starobního důchodu od roku 2026, která je vůči budoucím příjemcům důchodů výrazně nepříznivější než současná úprava a která znamená pokles poměru výše starobního důchodu vůči předchozí mzdě, než je tomu nyní.
Dále navrhujeme, aby se lidem, jejichž účast na sociálním pojištění je minimálně 45 let, nikterak nekrátil předčasný starobní důchod, pokud se do něj rozhodnou odejít oproti řádnému starobnímu důchodu. V dalším pozměňovacím návrhu z pera SPD navrhujeme, aby se lidem, jejichž účast na sociálním pojištění je minimálně 40 let, předčasný starobní důchod oproti řádnému starobnímu důchodu krátil o 50 % méně, než je tomu dnes. To znamená, aby dostávali více.
Dále chceme zachovat stávající podmínky pro vznik nároku na takzvaný odložený důchod, jelikož vládou navrhovaná úprava by znamenala zvýšení výdajů státního rozpočtu a je nelogická a morálně pochybná, protože snižuje hranici věku, ve kterém lze přiznat starobní důchod, i když žadatel o něj nesplnil zákonnou dobu účasti na sociálním pojištění, která je 35 let, ale byl sociálně pojištěn pouze 20 let, anebo odpracoval pouze 15 let.
Sociálními případy nejsou bohužel jen čeští senioři, ale také část lidí, kteří pracují. Vláda se dohodla s odbory, že měsíční platy ve veřejném sektoru příští rok vzrostou o 1 400 korun. Je to podle vás dostatečné pokrytí rostoucích životních nákladů?
Je to pořád lepší než nic. Ale s ohledem na obrovskou inflaci, která je tady kvůli nečinnosti vlády a pokles reálných mezd, je takové zvýšení naprosto nedostačující.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo
Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?
Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...
Další články z rubriky
20:20 Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi
„Jedna velká habaďůra na lidi,“ říká k tomu, že prezident nakonec podepsal státní rozpočet na příští…
- 17:17 Lidé dobře chápou, co se děje. Ale co s tím mohou dělat? Je to záměr, říká Vyoral o chudnutí Evropy
- 16:12 „Statisíce lidí navíc.“ Jaroslav Šulc tuší, co se lidem o Ukrajincích v ČR už neříká
- 9:10 Keller: Je fajn, že si platově přilepšíme až počátkem třetí světové
- 4:40 „ČT bude dělat během Vánoc reklamu STAČILO!“ Vidlák už vidí svátky
- 20:25 Stažení USA z ukrajinského konfliktu. Evropa bude sama. Politolog Prorok vidí do karet Trumpa