Razie na Úřadu vlády má zajímavé pokračování v propuštění tří bývalých členů ODS z vazby. Jak na tuto skutečnost nahlížíte?
Vrchní státní zastupitelství v Olomouci je instituce, o které hodně vím. Podílel jsem se totiž, coby důstojník BIS, na bezpečnostních prověrkách těchto státních zástupců. O Ivo Ištvanovi mohu říci jedno. Je to člověk, co by za normálních okolností, které po nástupu ČSSD k moci nebyly, nepřešel přes bezpečnostní prověrku. Tento muž má teď vedoucí místo a velmi iniciativně tam kryje státní zástupkyni Lenku Šromovou, která na mě vyrobila obžalobu ze sedmi trestných činů na zakázku ČSSD. Kdyby kauzu Nagyová šetřili státní zástupci, o nichž nic nevím, nebo by byli čistí jako oko boží, jak by správně měli být, tak neřeknu ani popel. ODS se rozhodně nezastávám, protože mě v mnoha věcech zklamala.
Kvůli čemu podle vás neměl Ivo Ištvan dostat bezpečnostní prověrku?
Kvůli podivným vazbám a lživému vyplnění dotazníku. Mnoho informací v něm zatajil. Tento člověk by opravdu neměl mít bezpečnostní prověrku na přísně tajné, ani na tajné. Maximálně by mohl dostat prověrku na vyhrazené, ale u toho bych nemohl být.
Upozorňoval jste na některá svá zjištění občanské demokraty?
Jistěže. S paní Mašínovou jsme na některé aktivity a bezpečnostní prověrky státních zástupců upozorňovali přímo Petra Nečase. Jako premiér na to nedbal. Bylo to zrovna na pohřbu Milana Paumera, kde jsme mu osobně předali dopis, protože seděl za mnou. V dopise jsme upozorňovali, co je to za lidi, k čemu jsou připraveni, co od nich hrozí. Posléze nám odpověděl, že v této věci nelze zasahovat, protože mu k tomu chybí kompetence.
-
TÉMA: Obří protikorupční akce
Takže jste na to expremiéra Petra Nečase na začátku vlády upozorňovali?
Přesně tak. Dokonce jsem jako důstojník BIS tyto aktivity popsal ve své knize Není to o mně, ale o nás. U státních zástupců z Olomouce bylo jen otázkou času, kdy se něco takového stane. Mohl bych z toho mít zlomyslnou radost, protože jsem na to upozorňoval už jako důstojník BIS a když jsem byl zatčen, ale nemám. Štve mě to. I proto byl soud se mnou tajný. Kdyby byl veřejný, tak se všichni občané dozvědí, o co šlo. Nebylo to o žádných bombách, šlo o falešnou konstrukci, aby to každý sežral i s navijákem.
Podle vás jde tedy o komplot proti ODS?
Samozřejmě. Musím jen zopakovat, že na to, že k něčemu takovému dojde, jsem upozorňoval už jako důstojník BIS. Poněvadž mi bylo vždy podezřelé, že jistí státní zástupci, jako například Radim Obst, jenž později dozoroval případ Jiřího Čunka, dostali bezpečnostní prověrku. Měl jsem přístup k jeho spisu a nashromáždil dostatek důkazů, že by za normálních okolností nemohl dělat státního zástupce a už vůbec ne na vedoucím místě. Šlo třeba i o vazby na vysoké činitele StB. Přesto všechni tito lidé prošli a podepsal to tehdejší šéf Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Tomáš Kadlec. Všichni byli podezřelí pro nekalé aktivity a pak vynášeli informace pro ČSSD. A ODS nedbala na varovné signály, které dostávala nejen ode mě, ale i od ostatních. U mě to bylo bráno tak, že si řeším vlastní válku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský