Hudební producent Lichtenberg: Víme, že kultura je v rodinách první zbytný výdaj. Nezůstanou ti nejlepší, ale ti dotovaní

12.05.2022 19:40 | Rozhovor

„Za covidu jsme nehráli a sledovali konec. Teď hrát můžeme, ale návštěvnost je mizerná a konec toho průšvihu v nedohlednu,“ říká známý producent a provozovatel divadla Broadway Oldřich Lichtenberg. Mluví o „příšerné drahotě“, prozradil, o kolik víc divadlo platí za elektřinu, i o tom, že kultura je v době krize pro lidi první „zbytnou věcí“. Vysvětlil také, v čem mu přijde lepší současný ministr kultury oproti Lubomíru Zaorálkovi, se kterým měl spory. Ohledně výzev k ukončení odběru plynu a ropy z Ruska rozebral, proč on by byl v těchto věcech pragmatičtější. Vyjádřil se i ke „stopce“ pro ruské umělce a sportovce.

Hudební producent Lichtenberg: Víme, že kultura je v rodinách první zbytný výdaj. Nezůstanou ti nejlepší, ale ti dotovaní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uzavírací ventily, ilustrační foto

Pane producente, když jsme spolu mluvili minule, platila ještě přísná covidová opatření. Teď už je kultura vlastně bez omezení, jak to tedy se zájmem o ni vypadá? Jsou lidé vyhladovělí po kulturních zážitcích?

No tak nejsou, samozřejmě. Vítám to, že se rozvolnilo a lidé můžou chodit, ale dnešní stav má strašně daleko do předcovidového stavu. Do toho se samozřejmě promítá mnoho důvodů. Jeden může být ekonomický. Lidé mají hlouběji do kapsy. Všechno je dražší, energie, cesta do divadla... A také je tu spousta lístků z přeložených představení, které se ještě nestihly využít. My to samozřejmě diskutujeme s kolegy z jiných divadel a až na naprosté výjimky je to opravdu drtivý dopad na naši sféru.

Věříte, že se to brzy srovná, nebo že toto „období“ bude trvat dlouho?

Věřím, že se to srovná, ale myslím, že po té cestě mnoho z nás nevydrží, protože to bude dlouhodobé. Jen když vidíte, co se děje na Ukrajině, a pak samozřejmě ta příšerná drahota, která se na nás žene…

Domníváte se tedy, že kultura bude mezi prvními „věcmi“, které si lidé odpustí?

Každou krizi to tak bylo. Kultura je první zbytný výdaj. Vždycky se musí jíst, lidé se musejí šatit, chodit do práce, do školy. A i s tím jsou spojené nějaké náklady. No a z těch nadstavbových věcí – vždycky ty rodiny pojedou na nějaké prázdniny nebo dovolenou. Byť ne třeba tak opulentní. A na ni si prostě budou muset ušetřit, už vzhledem k dětem, ke stresu… Kdežto kultura je opravdu první zbytný výdaj. A úplně nejzbytnější je divadlo. Protože je to ten opakující se cyklus. Když je nějaký jedinečný koncert, který už se neopakuje, tak na něj lidé jdou, protože nemají perspektivu, že můžou za čtrnáct dní, za měsíc, za rok… znovu. Kdežto u divadla si řeknou – no tak počkáme, půjdeme příště.

Zdražuje všechno od jídla přes energie, což se týká i provozu divadel. Budou kvůli tomu stoupat i ceny vstupenek, nebo se to budou snažit divadla udržet i právě kvůli tomu, že zájem o kulturu zase tak velký pravděpodobně nebude?

My jsme zdražili jednu kategorii od podzimu, protože to skutečně už jinak nejde. Na příkladu divadla Broadway – ještě v listopadu nebo v prosinci jsme platili měsíčně za elektřinu 80 tisíc, teď je to přes 300 tisíc měsíčně. To už jsou položky naprosto neskutečné, které se logicky musejí promítnout. Ale na druhou stranu to nejde do nekonečna. Už teď jsou některé vstupenky na maximu, co si mohou lidé dovolit, a v některých divadlech je pak skoro prázdno.

Mimochodem, co říkáte na výzvy na konec odběru ropy z Ruska? Nebo na odpojení od ruského plynu, což ve výzvě vládě podepsala před časem například i Olga Sommerová nebo Petr Pithart a další...

Je to těžké. Já samozřejmě sleduji konflikt na Ukrajině. Sami pořádáme nejednu charitu na podporu lidí, na které to dopadlo. Na druhou stranu, takováto gesta… Jsem zvědav, až ti lidé opravdu přestanou svítit, až jim bude zima, jak se na to budou tvářit. Já bych v tomhle byl asi víc pragmatičtější. Protože přece jenom živím spoustu lidí, velikou firmu. Je to složité. Dupnout si a říct, hele, tak já nebudu jezdit, nebudu topit, nebudu svítit, vyhodím všechny lidi? Já to takhle úplně nevidím.

Vraťme se zpátky ke kultuře. Už dříve se ozývaly názory, že má Praha možná až příliš mnoho divadel. Domníváte se, že tato doba „přispěje“ k tomu, že zůstanou nakonec jen ti nejlepší, že počet pražských divadel prořídne?

No, kdyby to tou krizí prořídlo tak, že zůstanou jen ti nejlepší, tak pak bych řekl, že to je prostě přirozený zákon trhu a přirozený vývoj světa. Ale ono to tak není. A já se vracím do času bojů a mých velkých hádanic s panem ministrem Zaorálkem. Ono se v zásadě nic nezměnilo, takže nezůstanou ti nejlepší. Zůstanou ti, kteří jsou dotovaní. Opět je spousta institucí, kterých se krize sice dotýká stejně jako nás, v návštěvnosti, ale v komfortu života nikoliv. Protože tu ztrátu jim vykompenzuje zřizovatel nějakou dotací, grantem nebo jinou podporou. Kdežto u nás, kde drtivým příjmem je vstupné, tak nás to samozřejmě může zničit. A já se, možná pyšně, domnívám, že to není zničení těch nejhorších, ale zničení těch nejzranitelnějších.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: David Hora

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…