V úterý před půlnocí zemřel slavný český zpěvák Karel Gott. Přibývá množství vděčných a dojatých vzpomínek. Pohřeb se bude konat se státními poctami a v tento den bude vyhlášen den státního smutku. Některým ale snaha o důstojné rozloučení s hudební legendou připomíná „propojení“, do kterého zamíchávají i prezidenta Zemana a komunisty, a padají slova o neonormalizaci. Respekt píše, že kariéra Karla Gotta by nebyla ,,myslitelná v žádném jiném než v autoritativním režimu, který si udržuje kontrolu nad kulturním provozem“. Co k tomu říci?
Myslím si, že bychom Karla Gotta měli vnímat a vidět jako velkého popového zpěváka, který dovedl zaplnit koncertní sály od Německa po Rusko. Když jsem žil ve Vídni v exilu, zažil jsem jeho vystoupení a sál byl plný. Je nesmysl tvrdit, že by jeho kariéra nebyla možná v jiném než autoritativním režimu. Samozřejmě v tomto období žil, ale že se prosadil například v západním Německu... Karel Gott se svým hlasem by se tam prosadil za jakéhokoli režimu.
I když ho do Německa pouštěli, komunistický režim mu v kariéře a rozletu bránil. Znovu říkám, Karel Gott by se se svým talentem prosadil za jakéhokoli režimu. Každé německé dítě zná „Die Biene Maja“ plus další jeho písničky.
S jakým dojmem sledujete veškeré komentáře, vysílání v médiích atd., v souvislosti s ochodem legendárního zpěváka?
Kdyby vše pozoroval někdo z větší země, budou se mu zdát reakce přehnané. Ale my jsme desetimilionový národ a tolik velkých známých osobností nemáme. Všude se teď mluví o Karlovi Gottovi ať už v pozitivním, nebo i v určitém negativním smyslu. Samozřejmě jsou lidé, kteří si na popularitě a slávě Karla Gotta chtějí přihřívat svou polívčičku, jak někteří umělci, tak politici včetně premiéra země.
Uvažuje se už o pojmenování ulic nebo míst po Karlu Gottovi. Také zaznělo, že by se mohlo přejmenovat letiště. Právní expert Trikolóry Tomáš Grygar potvrdil, že se chystá petice na přejmenování pražského Letiště Václava Havla. Název by mohl znít „Karel Gott International Airport Prague.“ Co vy na to?
To přesně zapadá do atmosféry, která se kolem Karla Gotta a jeho úmrtí vytvořila. Už jsem to naznačil v předchozí odpovědi, že je spousta lidí, kteří si budou chtít přihřát svou polívčičku, i politickou. Snaha hnutí Trikolóra okamžitě udělat petici na přejmenování Letiště Václava Havla do toho plně zapadá, jak jméno Karla Gotta zneužít. Zakladatel hnutí Trikolóra i jeho otec neměli rádi Václava Havla, vědí, že velká část populace měla ráda Karla Gotta, a tedy okamžitě přispěchají s peticí na přejmenování letiště. V tom vidím určitý hyenismus. Karel Gott byl zpěvák, velký zpěvák, a jeho jméno by se nemělo zneužívat pro nízké politické účely a pro to, aby se někdo zviditelnil.
Národ Karla Gotta miloval. Nejsou naopak právě tyto záměry namístě?
Samozřejmě, velká část národa Karla Gotta milovala, ale musíme si uvědomit, že byl zpěvák. Nebyl státník, politik, politického významu jako byl Václav Havel, který je po celém světě symbolem člověka, který se zasloužil o pád komunismu. Je to naprosto nesrovnatelné. Pokud chtějí pojmenovat nějaké letiště, ať pojmenují. Ať jdou do míst, kde se narodil a zpočátku působil, což je Plzeň. A pokud to budou Plzeňáci chtít, ať tam pojmenují nějaké místo, ale ne si hyenistickým způsobem přihřívat svoji polívčičku na jménu Karla Gotta a na nelásce k Václavu Havlovi.
V Brně se konal ustavující sněm hnutí Trikolóra. Sledoval jste to? Co vás na sněmu zaujalo nejvíce?
Sněm jsem zaregistroval a sledoval ho způsobem, jako sleduji ostatní okrajová hnutí a politické strany. Nic víc, nic míň.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá