Imigrant v naší zemi někoho zavraždí a po odpykání trestu si tu bude volně běhat?! Právník a bývalý diplomat varuje před tím, co se chystá

21.10.2019 19:03 | Zprávy

ROZHOVOR Novela azylového zákona, podle které se i cizinci, jenž není hoden azylu, musí přiznat práva uprchlíka a není možné ho vyhostit, je horlivou iniciativou ČSSD, která vždy plnila byť i nevyslovená přání Bruselu. Právník, ekonom a bývalý diplomat Milan Šarapatka upozorňuje, že institut strpění se má podle návrhu rozšířit i na osoby, které by kvůli svojí kriminální činnosti neměly nárok na azyl. Naše společnost, která má dle Ženevských konvencí povinnost poskytnout pomoc potřebným, by tímto ztratila jakoukoli možnost se zbavit těch, co tuto pomoc a pohostinství zneužívají. Ztratíme tak další kus své suverenity, jak se postupně děje po celou dobu našeho členství v Evropské unii.

Imigrant v naší zemi někoho zavraždí a po odpykání trestu si tu bude volně běhat?! Právník a bývalý diplomat varuje před tím, co se chystá
Foto: archiv M. Šarapatka
Popisek: Ing. Mgr. Milan Šarapatka, Ph.D.

Z iniciativy poslankyně hnutí Trikolóra Zuzany Majerové Zahradníkové se Poslanecká sněmovna měla zabývat návrhem novely azylového zákona, který Ministerstvo vnitra poslalo do připomínkového řízení. Při hlasování o zařazení tohoto bodu na jednání se však 129 ze 182 přítomných poslanců zdrželo hlasování a návrh tak neprošel. Ze zkušenosti bývalého poslance můžete odhadnout, co zpravidla zákonodárce vede k tomu, aby v tak masívním počtu dali najevo, že na věc nemají názor?

A vy si myslíte, že má většina našich poslanců opravdu vlastní názor, případně že ti, kdož ho výjimečně mají, mohou svůj vlastní názor projevit? Já nikoli. Sedí v Parlamentu za své partaje a názor na danou problematiku se tvoří ve vedení politických seskupení ve spolupráci s různými „šedými eminencemi“. Disciplína je zajištěna naším volebním systémem a každý, kdo by měl „vlastní hlavu“, je bez milosti vyobcován, zpravidla v dalším období nezvolen.

V tomto konkrétním případě účastníci hlasování možná ještě nedostali instrukce. Z ANO proto, že si šéf ještě neudělal čas, aby svůj názor vyjádřil, z ODS proto, že strana v poslední době pod vedením předsedy Fialy neví kudy kam, obrací se jako na obrtlíku a mění svoje názory nejen na imigranty, ale například i na ekologii a tak dál. Ale třeba neúčast poslanců za ČSSD, když novelu navrhuje jejich předseda, fakt nechápu.

Novela je reakcí na letošní rozhodnutí Soudního dvora EU, podle kterého se i cizinci, který není hoden azylu, musí přiznat práva uprchlíka a není možné ho vyhostit. Ozývají se ale protichůdné hlasy na to, zda je Česká republika povinna na tento verdikt reagovat tak, že ho promítne do vlastní legislativy. Jak tomu tedy je?

Myslím, že pouhé rozhodnutí Evropského soudního dvora, na rozdíl například od norem přijatých Evropským parlamentem, vymahatelné opravdu není a viděl bych to spíš na další horlivou iniciativu ČSSD v osobě ministra Hamáčka. ČSSD vždy plnila byť i nevyslovená přání Bruselu a nyní, kdy fatálně ztrácí půdu pod nohama, hledá jakákoli nová témata, kterými by oslovila veřejnost.

Pojďme k samotné novele azylového zákona, která zavede institut strpění cizinců ze třetích zemí na našem území. Přijde mi jako hra se slovíčky, když se uvádí, že dotyčná osoba například nebude mít nárok na azyl, ale přesto bude moci zůstat, protože jí nadále zůstanou práva uprchlíka. Znamená to, že od schválení novely už bude moci na našem území přebývat kdokoli?

Úplně ne, ale tak nějak by to v podstatě bylo. Institut strpění, i když u nás již existuje – viz nemocné osoby a tak dále – se podle návrhu má rozšířit i na ty osoby, které by například kvůli svojí kriminální činnosti neměly nárok na azyl. Práva strpění by ale podle novely využít mohly.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Jana Maláčová byl položen dotaz

Předsedkyně

Proč myslíte, že zrovna vy můžete stranu dostat zpět do sněmovny, když jste byla u toho, když z ní vypadla? A věříte si v příštích volbách? Podle všeho jste zatím bez šance na návrat. Není to paradox, když máte takovou příležitost, protože jen minimum lidí je spokojených s tím, jak se jim daří?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

18:42 „Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

Jak to bylo s americkým souhlasem Ukrajině střílet na Rusko raketami dlouhého doletu? Bývalý elitní …