Bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková přišla o možnost stát se novou ombudsmankou. Vyšlo totiž najevo, že v 70. letech se na psaní jedné odborné práce podílela spolu s prokurátorem Josefem Urválkem, nechvalně známým z justičních procesů v padesátých letech. Samotná Válková se hájila například tím, že Urválka vlastně pořádně neznala. Je to uvěřitelné? Jak hodnotit kličkování Válkové?
Česko zoufale potřebuje generační obměnu. 30 let po revoluci se na důležitých pozicích stále objevují bývalí komunisté a neustále se kvůli tomu točíme v bitvách minulosti. Co si o tom já nebo celá moje generace máme myslet? Byly mi 3 roky, když ten režim skončil. Nepřeju si, aby představitelé minulého režimu reprezentovali náš stát, a nechce se mi o tom pořád diskutovat. Potřebujeme řešit současné problémy, které trápí naše občany.
Velmi pozitivně vidí naši budoucnost premiér Andrej Babiš. V novoročním proslovu nešetřil optimismem. Podle něj žijeme v nejsvobodnější a ekonomicky nejúspěšnější době a „bude ještě lépe“. Co na jeho hodnocení říkáte?
Někomu je lépe, někomu je hůře. Chtěl bych vidět, jak by pan Babiš mluvil, kdyby byl jedním z toho milionu českých občanů, kteří jsou v exekuci. Z jejich pozice ten vývoj vypadá dost jinak než z pozice porevolučního zbohatlíka žijícího z evropských dotací. Prostě, ne všichni měli to štěstí, aby si v 90. letech při privatizaci zajistili pohodlný život a otevřené dveře do vrcholné politiky.
Když už jsme u Andreje Babiše, ten má podle všeho další problém. Server Neovlivní.cz informoval o tom, že i druhý audit potvrzuje Babišův střet zájmů a to, že premiér pořád ovládá holding Agrofert. Může tato zpráva nějak zhoršit Babišovu pozici? Očekáváte v tomto roce nějaký posun v jeho kauzách?
Obě auditní zprávy potvrzují, že premiér Babiš je ve střetu zájmů, čili ukazují, jak může své pozice využít, aby si přihrával evropské peníze. Evropská spravedlnost sice mele pomalu, ale jistě. Problém je, že čím víc peněz těmito triky skončí v premiérově kapse, tím víc peněz pak za něj budou muset čeští daňoví poplatníci doplácet.
Senátor Lukáš Wagenknecht, silný kritik Andreje Babiše, se stal volebním stratégem Pirátské strany. Může vám dopomoci k dalším úspěchům? Bude jeho silnou stránkou právě boj s Babišem, nebo je to ohraná písnička, na které nejde získat nic navíc?
Lukáš Wagenknecht je v první řadě vystudovaný ekonom, který kdysi působil dokonce jako náměstek ministra financí. Plánování a organizace jsou jeho silné stránky, takže nemám strach, že by volební kampaň nedopadla dobře. V krajích potřebujeme vyřešit konkrétní problémy, které tam lidi trápí, nemocnice, silnice, životní prostředí... Myslím, že Lukáš bude vědět, jak to pomoci zorganizovat.
„Chceme být blízko lidem, které trápí zdravotnictví, dálnice či obchvaty větších měst,“ uvedl Wagenknecht pro Seznam Zprávy. Podle Wagenknechta Piráti chtějí chránit slabé, jako problém senátor označil velké korporace, v různých kontextech zmínil PPF, Agrofert a Google. Je toto boj, který by Piráti měli vést?
Za Piráty nestojí žádná velká korporace, neplatí nás ani Agrofert, ani Google, ani PPF. Stojí za námi obyčejní lidé, zaměstnanci, živnostníci a drobní podnikatelé. Stojíme a padáme s nimi, takže za ně zcela přirozeně budeme bojovat a budeme řešit jejich problémy. Obyčejní lidé naši podporu potřebují, oligarchové si obvykle dokážou až moc dobře pomoci sami.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban