Jak by dopadlo lidstvo, kdyby začalo poslouchat Gretu? Ekonomka Šichtařová nabízí pohled do budoucnosti

29.09.2019 17:41 | Zprávy

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Greta, její vyznavači a vůbec všichni socialisti sice ve svém uvažování mají mnoho logických chyb, ale jedna logická díra je zvlášť zásadní. Obviňují hospodářský růst a potažmo peníze z toho, že kvůli nim dochází ke klimatickým změnám. Ale hospodářský růst a peníze nejsou zhoubou, nýbrž naopak pomocnou rukou ekologie. Pokud by lidstvo začalo poslouchat Gretu a vlády by se řídily jejími požadavky a začaly vše regulovat, tak bychom podle Markéty Šichtařové skončili v socialismu, zchudli a jakákoliv ekologie by šla k šípku.

Jak by dopadlo lidstvo, kdyby začalo poslouchat Gretu? Ekonomka Šichtařová nabízí pohled do budoucnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Švédská aktivistka Greta Thunbergová přednesla na klimatickém summitu OSN v New Yorku projev v rámci akce proti globálnímu oteplování. Ostře se pustila do politiků mimo jiné slovy: „Jediné, o čem vy dokážete mluvit, jsou peníze a pohádky o věčném hospodářském růstu“. Pokud by na ni politici dali, je vůbec představitelné, že by jednotlivé ekonomiky začaly najednou cílit místo k hospodářskému růstu k hospodářskému poklesu? Co by z toho vzešlo?

Ze slečny Grety mluví neinformovanost. Ekonom ví, že ekologické chování a hospodářský růst jsou propojené nádoby. Jsou-li lidé chudí, nějaká ekologie je vůbec nezajímá, zajímá je holé přežití. Proto jsou země jako Čína nebo střední Afrika zahrabané v plastech a odpadcích. Teprve když lidé zbohatnou, začnou je zajímat i subtilnější věci, jako je třeba ekologie. Nejčistší prostředí proto mají lidé v zemích bohatých.

Greta, její vyznavači a vůbec všichni socialisti sice ve svém uvažování mají mnoho logických chyb, ale jedna logická díra je zvlášť zásadní: Oni obviňují hospodářský růst a potažmo peníze z toho, že díky nim dochází ke klimatickým změnám. Tvrdí, že musíme hospodářský růst a peníze omezit či zastavit, abychom tím zastavili klimatické změny.

V realitě za prvé klimatické změny nezastavíme a snaha o to je úplně marná. My se klimatickým změnám musíme přizpůsobit.

A za druhé hospodářský růst a peníze nejsou zhoubou, nýbrž naopak pomocnou rukou ekologie. Peníze a prosperita nejsou nemravné, právě naopak. To právě díky nim máme sílu i motivaci chovat se ekologicky. Pokud by lidstvo začalo poslouchat Gretu, pokud by vlády podle jejích požadavků začaly vše regulovat – skončili bychom v socialismu, zchudli a jakákoliv ekologie by šla k šípku.

Pokud tedy preferujeme hospodářský růst, za jak varovné pro českou ekonomiku máme považovat skutečnost, že tři spolkové země v sousedním Německu už se ocitly v recesi? Co především je tam poslalo?

Jedna věc je normální hospodářský cyklus. O něm bylo už dlouho zjevné, že růstová fáze musí skončit, a víte, že jsme tu o chystající se recesi mnohokrát v uplynulém roce mluvili.

Druhá věc je ale hloubka této recese a míra rozvratu hospodářství. A tady právě zaúřadovali zelení socialisti a klimatická úzkost. Přesněji řečeno likvidace automobilového průmyslu státní regulací a nesmyslně velký tlak na snížení emisí. Automobilky na jednu stranu sice už nějaký čas vykazovaly velký objem výroby, ale současně s ním klesající ziskovost. A teď problém vybublal, v Německu začíná éra propouštění.

Samozřejmě recesi bychom se jako kontinent nevyhnuli tak jako tak, ale kdybychom nedělali vše pro likvidaci automobilek ve jménu CO2, to propouštění by bylo mnohem menší. A protože Česko – a Slovensko – jsou nejen velmi propojené s německou ekonomikou, ale navíc jsou ještě extrémně automobilově zaměřené, pochopitelně se k nám tento německý problém časem propíše. Díky – nejen – německým zeleným socialistům tak u nás budou lidé přicházet o práci.

Už se „těším“, jak tihle propuštění budou celí žhaví pořídit si rychlonabíječky na elektroauta a soláry na střechu. Namísto toho si pořídí staré čoudící ojeté diesely a naládují kamna briketami. To je právě ta vzájemná propojenost bohatství a ekologického chování… A to ještě pomíjím fakt, že jsem v hloubi duše přesvědčená, že kvalitní diesel je ekologičtější než elektromobil a solární panely odrážející teplo do okolí přispívají k oteplování víc než ta kamna.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Kettner: Házet seniory přes palubu je hyenismus. Žijeme z jejich dřívější práce

22:14 Zdeněk Kettner: Házet seniory přes palubu je hyenismus. Žijeme z jejich dřívější práce

„Slova o nejlepší vládě v historii už mezi občany budí v lepším případě shovívavý úsměv, v tom horší…