Co říkáte na vyjednávání o Brexitu a na chování obou dotčených stran, jak Bruselu, tak i Velké Británie?
Nechci se tvářit jako extra odborník na vyjednávání mezi Evropskou unií a Velkou Británií, protože u toho nejsem. Nesleduji to, protože myslím, že první, co se má v dané věci říci, je neštěstí referend jako takových. A toho, že dojde k nějakému rozhodnutí lidu, které mají zrealizovat lidé, kteří s rozhodnutím nebyli vnitřně ztotožnění. To je první problém, který je podle mne jednoznačně nastaven.
Současně Velká Británie stejně jako před referendem, tak bohužel i po něm mnohem více řeší vnitřní problémy a vnitřní války než nějaký celonárodní zájem, co dál. K tomu je třeba dodat, že Evropská unie se teď tváří, že už se s Velkou Británií nebude o ničem dalším bavit, všechno je dohodnuto. Když vidí, že to britský parlament odmítl, připadá mi to lehce absurdní. To už je na hranici naschválu.
Často se objevuje kritika směrem k Evropské unii s tím, že trestá Velkou Británii za to, že chce odejít, a dává exemplární příklad ostatním, co se stane, pokud by ji chtěl někdo následovat. Co říci k takové kritice?
My jsme součástí Evropské unie. Podmínky spoluurčujeme, ale v poměrně kritické situaci před Brexitem bych čekal, že budou zasedat evropské summity každé tři hodiny nebo každé tři dny a budou se bavit, jakým způsobem se přátelsky a s co nejmenšími bolestmi rozejít. Vůbec se mi nezdá, že by tomu byla míra zájmu na úrovni Evropské unie věnována. Jedná se o kdejaké blbině, ale o tomhle se fakt nejedná.
Věnujeme tedy příliš pozornosti tomu, co není podstatné…
Správný rozchod s Velkou Británií je nesmírně důležitý i pro Evropskou unii. A nemám pocit, že by tomu Evropská unie věnovala dostatek pozornosti. A to my všichni, nejde o nějaký zlý Brusel, to jsme my všichni. A přijde mi, že jednání vlád, které se baví o tom, kde se dá ustoupit a co se má dovolit, by se měla konat mnohem častěji, než jak to vidíme dnes.
Co o stavu Evropské unie vypovídá spojení Německa a Francie? Hodlají vystupovat jednotně v zahraniční i bezpečnostní politice a v postojích vůči Evropské unii i Severoatlantické alianci. Co to vypovídá o Evropské unii?
My tuto myšlenku v podstatě vítáme. Vždy jsme říkali, že Evropa má a může být více rychlostní a nemusí se za každou cenu na všech politikách sjednocovat celá sedmadvacítka. Jestli se chce někdo více integrovat a více propojovat, ať tak nepochybně činí. V tomto směru je spojenectví přeci obnova Římské říše – nebo jak to nazvat – nebo Francké říše. Já jsem zvědav, co to udělá v jednotlivých zemích a jaké tam bude panovat nadšení. Nevím, zda jsou tyto země dostatečně připravené a přišlo mi, že jde o vystřelené téma, které má zachraňovat Macrona.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová