Ozývá se, že Slováci jsou proevropštější než Češi. Tedy že jejich politická kultura je vyspělejší, když byli schopni zvolit takovou kandidátku, a že odmítají ten český „hospodský“ styl. Souhlasíte?
V každém případě slovenská prezidentka vypadá mnohem lépe než český prezident. To je nepopiratelné. Zdá se, že také nebude vulgární, místy až nechutná, jako je český prezident. Jistě také nebude nikde padat postižena virózou. Věřím, že rovněž nebude veřejně lhát. Její obrovskou výhodou je, že nikdy nebyla členkou zločinecké komunistické strany. A ano, Slováci si volili mezi levicovým kandidátem, spojeným silně s minulostí na straně jedné, a něčím novým na té druhé. Jistě již mají prapodivné minulosti Slovenska a všelijakých goril dost a proto zvolili změnu, reprezentovanou krásnou, proevropsky orientovanou kandidátkou. Velice vřele Slovákům gratuluji a jejich prezidentce zvlášť.
Na druhou stranu nepřipomíná to parlamentní volby v Česku roku 2010, kdy jsme volili „holky z plakátu“, kandidátky Věcí veřejných, které jsme skoro neznali, stejně jako Slováci neznali žádné politické činy té, kterou si zvolili do čela státu? Nevypovídá to víc o naivitě než politické kultuře, že upřednostnili někoho jen proto, že je nepopsaným politickým listem?
V Čechách se většinou vybírá někdo, kdo již v politice něco pořádně zkazil. Například zrovna Miloš Zeman se přece v politice mnohokrát mýlil. Kdo jiný nežli on přivedl do politiky Bohuslava Sobotku, Vladimíra Špidlu, Petru Buzkovou a trestaného ministra Iva Svobodu? Slováci si vybrali za prezidentku někoho, kdo ještě nic nepokazil. Je to příjemná změna ve středoevropském regionu. Já opravdu nechápu, proč si lidé pořád dokola volí čučkaře a neschopné lidi. Jistě je pravda, že je nesmysl volit jenom podle pěkné tváře. Ale paní prezidentka měla velmi zajímavou kampaň. Ona své soky nenapadala, neurážela je, nehledala na ně špínu, tak jako to dělá třeba Miloš Zeman. Naivní a hloupé mi přijde spíše to, když někdo volí toho, kdo již dokázal, že to neumí, a kdo neodvolá svého kancléře a neodvolá, i když řekl, že ho odvolá, pakliže nedostane prověrku.
Je ale třeba upozornit, že v prvním kole na Slovensku volilo necelých 49 procent, takže při zisku Čaputové 40,5 procenta šlo o podporu 19,8 procent oprávněných voličů. Ve druhém kole při účasti necelých 42 procent ji volilo přes 58 procent, což značí podporu 24,4 procenta oprávněných voličů. Není její úspěch spíše vítězstvím jednooké mezi slepými, když jí v prvním kole nedala hlas ani pětina a ve druhém ani čtvrtina oprávněných voličů, zatímco v Česku potřeboval Miloš Zeman ke zvolení hlasy více než 34 procent oprávněných voličů, tedy přes třetinu?
V roce 2018 získal Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby téměř 24 procent z celkového počtu oprávněných voličů. Nad Drahošem zvítězil ve druhém kole voleb o nějakých 150 tisíc hlasů. Na Slovensku získala paní Čaputová v prvním kole kolem 20 procent, ale ve druhém kole zvítězila nad Šefčovičem o nějakých 300 tisíc hlasů. Z toho vyplývá, že sice český vítěz dostal v prvním kole o čtyři procenta hlasů oprávněných voličů ve své zemi víc než slovenský vítěz, ale v převaze nad protikandidátem ve druhém kole je jasně úspěšnější paní Čaputová. Takže s tím jednookým je to trošku složitější, řekl bych.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník