Co říkáte na bleskurychlý odchod pana ministra Chládka, zejména na technologii toho odchodu?
Ty věci se proslýchaly dlouhodobě, dnes jsem se dokonce dočetl v novinách, že my jako opozice jsme na to neupozorňovali. To není pravda. Lze najít, že ještě můj kolega Polčák předtím, než odešel do Evropského parlamentu, interpeloval pana ministra Chládka a řekl mu tam úžasnou větu: „Pane ministře školství, uvědomujete si, že součást školního hodnocení je i známka z chování.“ Ty tendence byly dlouhodobé. Mě to odborně celkem mrzí, protože pan ministr Chládek v některých oblastech školství měl pozitivní vize. Akorát jich měl příliš na to, aby některou z nich prosadil.
A technologie toho, že vyšel velký novinový článek a téhož dne byl odvolán ministr?
Tak v parlamentu se už o tom článku proslýchalo a o tom, co se děje na ministerstvu, už někdy před třemi týdny. Pan premiér zřejmě měl stejné informace jako já, a věděl, že těch věcí je tam víc. Je to rozhodnutí premiéra, já ho respektuji. Dokonce tady bych řekl, že zasáhl velmi rychle v tomto konkrétním případě, tak to oceňuji jako opozice.
Co se říká ještě v parlamentu o jiných ministerstvech, třeba o Ministerstvu zdravotnictví?
O Ministerstvu zdravotnictví se říká, že se to tam tak nějak udržuje v chodu.
Proslýchá se tedy, že se také chystá výměna?
Ke mně se to zatím nedostalo, to je skutečně věcí sociální demokracie. Nicméně říkám, Ministerstvo zdravotnictví je udržováno v chodu, příliš nikam se naše zdravotnictví neposunuje. Ba se posunuje směrem k tomu, aby ta péče byla méně kvalitní, aby ten, kdo chce skutečně kvalitní péči, dával úplatky. K tomu obecně řečeno teď směřuje naše zdravotnictví.
Kdo je podle vás mocnější muž, pan Sobotka, nebo pan Babiš?
Rozhodně pan Babiš.
Jakto?
Myslím, že spojení ekonomické, politické a mediální moci, aniž bych chtěl použít slova jednoho bývalého politika ČSSD, pánové, nechci se vás dotknout, ale „kdo z vás to má“.
Je ta kombinace mocnější než předseda vlády?
Určitě ano.
A to, co se dělo teď v parlamentu v tomto týdnu, znamená pokus o vyslovení nedůvěry vládě. Myslíte, že to mělo na něco nějaký vliv, nebo to skončilo v podstatě jako plané gesto?
Určitě to mělo na něco vliv. Bylo to jasné upozornění opozice na to, že tady jde o střet zájmů. Korupce nemusí vypadat jenom tak, jak si mnozí obyvatelé představují, že někdo někomu nosí nějakou obálku či mu poskytne nějakou výhodu, už jsme ve fázi, kdy se ta výhoda poskytuje přímo ze zákona.
A ten argument, který zaznívá velmi často, že občané, když volili Andreje Babiše, tak že dobře věděli. Co o tom soudíte?
Je to nesmysl. Víte, ono je to o informacích. Zrovna problematika biopaliv je velmi složitá. A když přijdu k nám do hospody, tak mi to trvá minimálně dvacet minut, než třeba vysvětlím, v čem problém vlastně tkví, jak v tom smíchávání, tak v daňových úlevách. Já si nemyslím, že úplně každý volič předtím, než šel volit, měl detailní přehled o všech aktivitách Agrofertu. Obecně je to větší nevýhoda demokracie, že ne každý z nás je vždy informován o všech věcech týkajících se konkrétního politika, konkrétních stran nebo konkrétního problému.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Luboš Xaver Veselý