Jestli aktivisté navrhují, aby pohádkám předcházela politicky korektní předmluva učitele, tak já... Markéta Šichtařová ostře reaguje

28.04.2019 17:05 | Zprávy

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Nemáme být na co hrdí. Tak komentuje Markéta Šichtařová zprávu Eurostatu, podle níž má Česko čtvrté nejzdravější finance v rámci Evropské unii, a vysvětluje, co ji k tak příkrému soudu vede. Za pravdu dává těm, co tvrdí, že vláda v době hospodářského růstu žene zemi do deficitu, ale bít na poplach měli už před rokem či půl rokem nejlépe při schvalování státního rozpočtu. Upozorňuje také na to, že hranice únosnosti má skutečnost, že čím dál menší počet soukromých zaměstnanců a podnikatelů musí živit víc a víc dražších státních zaměstnanců.

Jestli aktivisté navrhují, aby pohádkám předcházela politicky korektní předmluva učitele, tak já... Markéta Šichtařová ostře reaguje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Podle údajů zveřejněných tento týden Eurostatem má ČR čtvrté nejzdravější veřejné finance v EU, když se jí veřejný dluh v poměru k hrubému domácímu produktu podařilo snížit na úroveň 32,7 procenta. Jak tento výsledek hodnotit ve světle toho, že Česko v minulém roce vykázalo přebytek veřejných financí, zatímco ostatní země Visegrádské čtyřky skončily ve schodku, ale na druhou stranu země V4 zaznamenaly rychlejší ekonomický růst než Česká republika?

Víte, ono to je takové vítězství jednookého mezi slepými. Zaprvé není to tak, že by se České republice na poli veřejných financí tolik dařilo; je to tak, že veřejné finance jsou v ostatních zemích katastrofální. Za všechny musím jmenovat Řecko, které se drží při životě jenom kvůli permanentnímu umělému dýchání poskytovanému od Evropské centrální banky, dále Itálie a také Francie. Vysloveně dobře je na tom, pokud jde o trend, jen Německo.

Zadruhé on ten přebytek českých veřejných financí dosažený loni je v jistém slova smyslu víceméně fiktivní. Jednak byl dosažen kvůli rozpuštění řady rezervních položek „na horší časy“, jednak se v podstatě jednalo o přesun části hospodaření z letošního na loňský rok. Abych to řekla hodně jednoduše a srozumitelně, opticky na papíře jsme dosáhli přebytku za cenu toho, že o to horší hospodaření je letos. A o tom už máme důkazy, to není nějaká fikce.

Už totiž byl zveřejněn výsledek státního rozpočtu za první kvartál. Skončil schodkem ve výši 9,2 miliardy korun. To je nevětší deficit za první kvartál od roku 2012! A to přitom rok 2012 byl dost ekonomicky problémový, bojovali jsme proti cyklické recesi. Takže odtud je vidět, že nemáme být na co hrdí.

ODS na mimořádné schůzi požadovala, aby Sněmovna uložila vládě předložit do 30. června plán, principy a termíny daňové reformy, ke stejnému datu pak plán, principy a termíny důchodové reformy. A aby toho nebylo málo, tak i plán a termíny pro snížení byrokracie o 10 procent do konce roku 2020 a o dalších 10 procent do konce roku 2021. Lze něco z toho reálně splnit, nebo jde jen o politické plácání do větru?

Nemyslím, že by jakákoliv daňová nebo dokonce (!) důchodová reforma byla naplánovatelná do 30. června letošního roku. A co víc, ani si nemyslím, že by bylo účelné k tomu vládu nutit. V podstatě natvrdo řečeno: Čím míň toho vlády v posledních deseti letech dělají, tím míň toho zkazí… Myslím, že je to jen takové píárové prohlášení.

Od předsedy lidovců Marka Výborného na mimořádné schůzi zaznělo, že Babišův kabinet, ač vládne v době hospodářského růstu, žene zemi do deficitu. Pokud mu lze dát za pravdu, tak čím konkrétně?

To je naprostá pravda, to jsem vlastně potvrdila už v úvodní odpovědi. Akorát že na poplach měly politické strany ve Sněmovně bít před rokem nebo před půl rokem, nejlépe při schvalování rozpočtu, teď už je samozřejmě pozdě, když je rozpočet schválen. Víte, že jsem na tomto místě už loni neustále opakovala, že česká ekonomika zpomaluje. A že se tomu má hospodářská politika vlády i ČNB zavčasu přizpůsobit. Nestalo se tak ani z jedné strany. Teď už je příliš pozdě to napravit.

Důkaz? Tak například: Aktivita českých průmyslových podniků v březnu klesala čtvrtým měsícem v řadě a spadla na nejnižší úroveň od prosince 2012. Jen pro zajímavost: v posledním kvartále 2012 klesala ekonomika o 1,4 procenta. To jsou dost nepříjemná data. Je to jen náhoda, že se nám pořád opakuje ten problémový rok 2012? Takový vývoj bylo možné předvídat, indicie tu byly. Ale vláda se tvářila, jako že nic. A teď máme nesmyslný rozpočet ušitý na úplně jiný hospodářský růst.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To už rovnou mohli chválit soudruha prezidenta.“ Vyoral a angažovaná otázka z AZ kvízu

16:32 „To už rovnou mohli chválit soudruha prezidenta.“ Vyoral a angažovaná otázka z AZ kvízu

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - Komentátor se věnoval „moderní“ otázce v populární soutěži AZ kví…