V jihočeských Strakonicích se opakují komunální volby a Trikolóra Klause mladšího zkouší poprvé od svého vzniku přízeň voličů u hlasovacích uren pod vedením krajského lídra Dalibora Uhlíře.
Co vás zaválo do politiky? Je to vaše premiéra?
Úplně premiéra to není. Jako student jsem byl členem Mladých konzervativců, dokonce členem předsednictva. Nějaký čas i členem ODS, předsedou MS a členem oblastní rady. Ale to už je více než 10 let. Od té doby jsem se politicky neangažoval, věnoval se podnikání. Nebyl politický subjekt, projekt, který by mi dával smysl.
V rozhovoru z roku 2014 jste uvedl, že návrat za současné situace a se současnými politiky do politického života neplánujete. Čím to, že vás nyní přesvědčila zrovna Trikolóra?
Po vyloučení Václava Klause ml. letos z ODS jsem doufal, že vznikne strana, která osloví nejenom mě, ale i veřejnost, svým programem, tahem na branku, aktivitou, opravdovou snahou věci měnit. Po oznámení, že se zakládá Trikolóra, nebylo co řešit.
Byla tedy tím důvodem, který vás přesvědčil, v mediálním prostředí poměrně výrazná osobnost Václava Klause mladšího? Co se vám na něm líbí?
Ano, byl to jeden z hlavních důvodů. Tím druhým byla dlouhodobá změna společenského klimatu a směřování naší země, politiky, atmosféry. Už jsem nechtěl této nebezpečné změně jen neaktivně přihlížet. Na Václavu Klausovi ml. se mi líbí jeho přímočarost, tah na branku, jasné racionální názory, politická aktivita, která ostatním chybí, a také to, že je schopen mluvit naprosto lidsky nejen se všemi příznivci, ale i s kritiky a odpůrci.
Dalibor Uhlíř (vlevo) a Klaus mladší během kontaktní předvolební kampaně v jihočeských Strakonicích (Foto: Archív Dalibora Uhlíře)
Ptám se proto, že Trikolóra je z určitých kruhů (liberálních, levicových) poměrně silně ostřelována. Nálepky, kterou vám dávají, jako SPD pro inteligentnější voliče, se nebojíte?
Tomuto nálepkování se musím opravdu smát. Všem bych doporučil si přečíst nejdřív program Trikolóry. Je jasný, srozumitelný, za nic se neschovává. Je to návrat k selskému rozumu a k racionálnímu hodnocení věcí kolem nás. Levicové liberály jistě překvapí, že většina našich sympatizantů, registrovaných příznivců, má vysokoškolské nebo středoškolské vzdělání.
Dovolím si vás chytnout za slovo. Jste přesvědčen o tom, že „selský rozum“ je něco, co v dnešní společnosti obstojí, co potřebujeme? Přece jenom žijeme v době, kdy je svět propojen, globalizace je takřka nekontrolovaná, propojují se trhy, nadnárodní korporace, akcentuje se střet soukromého s veřejným, zájmy lidí versus korporací a bank. Nové technologie, jako např. sociální sítě, nás obracejí k otázkám po povaze demokracie jako takové...
Máte pravdu, že svět kolem nás se mění velice rychle. Nové technologie, sociální sítě, globalizace atd. tomu napomáhají a akcelerují tyto změny. Ale proto je nanejvýš nutné a potřebné chránit ten fundament, základ. Svobodu jednotlivce, rodinu, obec a národní stát. Vždy bude platit že 1+1 jsou dvě, a když chce mít rodina dítě, musí mít tátu a mámu. Taky by se nemělo zapomínat na to, že nám naši dědové a otcové předali tuto zemi relativně bohatou, čistou, bezpečnou – a minimálně takovou bychom ji měli předat dalším generacím.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jonáš Kříž