Pane hejtmane, na úvod aktuálně k druhé vlně koronavirové pandemie. Jak jste v rámci kraje připraveni? V jaké kondici jsou nemocnice, testovací místa atd.?
Pokud jde o ochranné osobní pomůcky, tak Jihomoravský kraj již při ukončení nouzového stavu vydal pokyn příspěvkovým organizacím kraje, včetně zdravotnických a sociálních zařízení, aby měly zásobu těchto pomůcek na 6 týdnů. Jihomoravský kraj má také vlastní zásobu ochranných pomůcek pro své organizace pro mimořádné situace. Tuto zásobu bude kraj udržovat, doplňovat či měnit s ohledem na aktuální potřeby. Součástí těchto zásob jsou i vytvořené tzv. nouzové balíčky ochranných prostředků, které jsou určeny pro organizace kraje.
Bezpečnostní rada kraje reagovala na měnící se epidemiologickou situaci a rozhodla okamžitém zákazu návštěv v nemocnicích a domovech pro seniory zřizovaných krajem a doporučení na stejný postup pro ostatní poskytovatele těchto služeb v celém regionu. Jedině tak můžeme ochránit ty, kteří jsou nejvíce ohroženi. Dále jsme otevřeli dvě nová odběrová místa ve svých nemocnicích, a to v Břeclavi a v Kyjově. Další krajem zřizované nemocnice Znojmo, Hodonín a Tišnov již odběrová místa provozují.
Dalším důležitým rozhodnutím bezpečnostní rady je přístup k samoplátcům PCR testů. S okamžitou platností jsme rozhodli rezervovat odběrová místa v našich nemocnicích pro osoby indikované ze strany krajské hygieny nebo praktických lékařů. Výrazně tak zkrátíme čekací doby pro odběry a odlehčíme tak našemu veřejnému zdravotnictví. Stejný přístup zvolily i obě fakultní nemocnice v Brně. Samoplátce žádáme, aby k případnému vyšetření využili služeb soukromých laboratoří, jejichž kapacity jsou k tomu dostačující.
Jak jste spokojen s komunikací v rámci Asociace krajů a úrovní vlády? Někteří hejtmani v minulosti upozorňovali na některé komplikace a že vláda podněty hejtmanů příliš nevnímá…
S komunikací na úrovni Asociace krajů jsem nadmíru spokojen. Musím říct, že nás hejtmany naopak koronavirová epidemie paradoxně stmelila. Naše jednání a později videokonference byly pro všechny důležitým zdrojem informací a díky tomu, že se v některém z krajů vyskytl problém, ostatní regiony se z něho mohly poučit nebo inspirovat.
Co se týká komunikace s vládou, je potřeba říct, že probíhala také prostřednictvím videokonferencí, ale doba zejména v začátku epidemie byla tak překotná, že mnohdy jsme se některé důležité věci dozvídali spíše z médií. Nicméně v poslední době mám pocit, že vláda chápe, že takzvané „krajské vlády“ jim v mnoha věcech mohou být nápomocny a v konečném důsledku jsou to kraj a hejtmani, kteří jsou těmi důležitými výkonnými a komunikačními částmi celého systému.
Do jaké míry se aktuálně vašeho kraje týká zavírání škol kvůli šíření nákazy, jak v této oblasti situace vypadá?
Tady má jednoznačně větší váhu rozhodnutí vlády, tedy centrální. Krajská opatření by musela jednak nejlépe opět proběhnout ve všech krajích a zdaleka by zřejmě neměla takovou účinnost. Věřím, že druhou covidovou vlnu zvládneme i bez uzavírání škol. Alespoň těch mateřských, základních a středních.
Nakolik se Jihomoravského kraje dotýká omezení, které opět zavedlo pro naše občany Slovensko?
Slovensko na rozdíl od první vlny již v nastavení jednotlivých opatření, zejména na hranicích, myslí na takzvané pendlery a slovenské občany, kteří bydlí do 30 kilometrů od hranic a pracují v České republice například v nemocnicích nebo pečovatelských domech. Problém by tedy neměl nastat.
Pokud jde o téměř uplynulé volební období, jak byste ho zhodnotil? Jaké konkrétní věci, které občané pocítí, jste stihli a co naopak?
Podařilo se celé čtyři roky udržet stabilní a funkční koalici. To je základ pro úspěšnou práci a realizaci menších i velkých projektů. Výrazně se nám dařilo využívat ke kofinancování velkých projektů dotační tituly, ať už státní nebo evropské. A díky tomu se podařilo nakoupit nové moderní vlaky, které už příští rok zvýší kvalitu cestování občanů v rámci veřejné dopravy. Podařilo se také snížit o polovinu počet silnic, které byly v havarijním nebo velmi špatném stavu. Propojit dvě historická území na hranicích se Slovenskem – projekt Lávka Mikulčice-Kopčany.
Ve zdravotnictví jsme velké finanční prostředky vložili jak do modernizace krajem zřizovaných nemocnic, tak do stabilizace kvalitního personálu. A v neposlední řadě jsme formou investic do vybavení profesionálních i dobrovolných hasičů a zdravotnické záchranné služby výrazně posílili integrovaný záchranný systém. Bohužel se nám nepodařilo vyvinout dostatečný tlak na stát, aby začal s výstavbou dálnice do Rakouska. Jihomoravskému hejtmanovi tedy nezbývá než doufat, že se jednou najde ministr dopravy, který bouchne do stolu a prohlásí D52 nejen za prioritu jižní Moravy, ale za prioritu České republiky. Jinak po dálnici na Vídeň nebudou jezdit ani naše děti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka