Jiří Dolejš strhal koalici: Už se chtějí jen odpoutat od všech těch prů*erů

01.02.2013 20:21 | Zprávy

ROZHOVOR Vláda má opět problémy. Koalice je rozhádaná, v parlamentních kuloárech se mluví o pádu vlády a dokonce se proslýchá, že by se hlavou prozatímní úřednické vlády mohl stát Václav Klaus. Komunistický poslanec řekl pro ParlamentníListy.cz, jak on vnímá vládní hrátky a co z toho plyne.

Jiří Dolejš strhal koalici: Už se chtějí jen odpoutat od všech těch prů*erů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš

Jak se bude podle Vás vyvíjet situace ve vládě?

Vláda je v situaci, kdy její podpora je skoro na nule a vláda si není jistá ani hlasy nadpoloviční většiny poslanců. Vláda se proto bojí požádat sněmovnu o vyslovení důvěry, což by bylo minimálně z politického hlediska vhodné v souvislosti s jednáním o koaliční smlouvě.

Myslíte, že ta smlouva bude nakonec uzavřena, či nikoliv?

Tak je tam spousta tlaků a protitlaků. Je jasné, že i kdyby ta vláda vydržela do konce, tak je tu něco přes rok. Je to spíše takové hlídání si svých židlí. A samozřejmě příprava na kampaň do parlamentních voleb. Takže nastane období, kdy se budou navzájem obviňovat a budou si vytvářet pozice pro volební kampaň. Ten, kdo si chce užít poslední měsíce je samozřejmě LIDEM, protože tam je velký předpoklad, že už se do sněmovny nedostanou.

Co je ale podstatně více vidět je spor o nadvládu na pravici. TOPka se chystá vyšvihnout po prezidentských volbách a konečně předstihnout ODS.

Položí TOP 09 vládu, jak se spekuluje v kuloárech?

Osobně si myslím, že ne, protože i kdyby to šlo hodně rychle, tak by ty volby musely být v květnu. A já myslím, že ta bublina kolem hlasů na podporu Karla Schwarzenberga začne splaskávat. Ne, že by ti voliči přeběhli někam jinam, ale splaskávat v tom smyslu, že si lidé – voliči uvědomí, že volba prezidenta Schwarzenberga není volbou premiéra Schwarzenberga.  Že jestliže stál Schwarzenberg ve volbě prezidenta jako osobnost, pak v parlamentních volbách je to představitel TOP 09.

Pak si musí volič uvědomit, že je to strana se vším všudy, a že je to strana i ministra Kalouska a dalších ministrů, jako například Drábka, i když je tam teď paní ministryně Müllerová. Myslím, že i TOP 09 si riziko této bubliny uvědomuje, a že do položení vlády nepůjde.

Přesto se TOP 09 chystá cestovat po republice s Karlem Schwarzenbergem…

TOP 09 tak zatím využívá možností, které má. Tlačí například na evropská témata, tlačí na rozložení sil ve vládě. Původně to přece bylo nastavené v koaliční smlouvě – 6 pro ODS, 5 pro TOP09 a 4 pro Věci veřejné. Tyto poměry už dávno neplatí. Věci veřejné z vlády odešly, LIDEM má jedno ministerstvo pro místní rozvoj a jinak jsou tam Mlsna s Peake, jejichž úřady jsou vlastně bez pořádného rezortu. A není obsazen ani úřad obrany. Takže i poměr sil uvnitř vlády je předmětem tuhého boje a obsazování vlivných resortů.

Je tam hodně napnelismu, je tam hodně mocenských šarvátek a všichni vlastně myslí na to, jak se odpoutat od prů*eru a oslovit občany těsně před parlamentními volbami.

TOP09 s Karlem Schwarzenbergem hodlají prý projet křížem krážem republiku. Pomůže jim to?

To samozřejmě můžou, ale pokud se bavíme o parlamentních volbách, pak je to o vládě. Jaký má TOPka program? Co všechno prosazuje vše vládě? Drábkovy reformy, má tam Kalouska, který hlídá veřejné finance a „škrtformy“, ministra zahraničí, kterého vlastní resort moc nepouští k rozhodování a snaží se ho udržet na cestách, aby moc neškodil. Zkrátka, vládnutí ministrů TOP09 je dostatečnou vizitkou pro občany a pro voliče.

Ti, kteří se rozhodovali z nějakých iracionálních důvodů s tím, že osvícený kníže pán by jim na Hradě nevadil, tak zjišťují, že jako premiér by jim určitě vadil, a to nejen z důvodu věku.

V kuloárech obíhá, že vláda nejspíš padne, což ale nemusí znamenat předčasné volby.

Toť otázka. Pokud si vláda neřekne o důvěru, tak může padnout, jedině když se dohodnou strany a přijmou zákon o ukončení volebního období.

Pak je tu možnost, buď, že by vláda požádala o důvěru, nebo vyslovení nedůvěry. A víme, že přesto, že někteří mají problém vyslovit vládě podporu, jsou pasivní v okamžiku vyslovení nedůvěry. O to víc je ten pád vlády problematický.

Na dnešním Výkonném výboru jsme přijali usnesení, či spíše apel, aby vláda nebyla srab, aby se pochlapili, a že nejférovější by od nich bylo, když už si nejsou jisti vlastní důvěrou, aby sami dali demisi. To je další cesta, jak se této vlády zbavit, že sama aktivně podá demisi.

Jinak totiž ústavně se k tomu dojít nedá. Buď vyslovením nedůvěry, nebo nevyslovením důvěry, nebo vlastní demisí kabinetu.

Kdyby hypoteticky k pádu vlády došlo, nemusí hned být nové volby. Byla by KSČM ochotna eventuálně podpořit menšinovou vládu sociální demokracie?

Nemyslím, že by to došlo tak daleko. Teď neřeším eventuální pád vlády, protože to je otázka její vnitřní stability a ono i v ODS se může leccos odehrát. Tam je obrovská nespokojenost, protože vlastně dvakrát projeli volby.

Pro současnou opozici i pro celou zem by bylo nejlepší, kdyby došlo k předčasným volbám, a toho lze nejčistěji dosáhnout tím, že Sněmovna schválí zákon o předčasném ukončení volebního období. Zatím ale nemá opozice partnera, s nímž by dosáhla dostatečného počtu hlasů pro schválení tohoto zákona.

Nemyslím, že by sociální demokracie chtěla před volbami do vlády. Většinou se to řeší tím, že se sestaví nějaké prozatímní vládnutí. Je to ale na politické dohodě. Tu politickou dohodu může prezident moderovat. Větší možnosti nemá, protože vládu sestavuje na návrh premiéra.

Existují kuloární dohady, že by se mohl do čela prozatímní vlády postavit současný prezident Václav Klaus. Je to vůbec reálné?

Jakýkoliv premiér navrhující prezidentovi vládu musí nejprve sám získat podporu parlamentu. To velmi předbíháme. Ostatně, nevím jestli Václav Klaus, který na konci svého období zrovna nezabodoval, jestli by byl tím správným vyjednávačem. Nehledě na to, že by se zviditelnilo to, co se často diskutuje, a to je skutečnost, že jsou Václav Klaus a Miloš Zeman stále spojeni.

Zkrátka vláda je labilní, nemá koaliční smlouvu, bojí si říct o důvěru a její podpora u veřejnosti je trvale téměř nulová. Proto jsme vyzvali vládu, aby dobrovolně odešla. Musí ještě ale proběhnout spousta věcí, než by k nějakému pádu vlády došlo.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

0:01 Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „EU vnímám jako druhý Sovětský svaz spolu s RVHP, která už reguluje a zakazuje kde…