Pane poslanče, jaké ohlasy v Bruselu vyvolaly české volby a změna sněmovní většiny?
Výsledek českých voleb v Bruselu určitě rezonuje a minimálně ve středopravicových proevropských kruzích, v nichž se pohybuji, je vnímán s určitou nadějí, že znamená konec éry populistického vládnutí, které bylo pro partnery v EU naprosto nepředvídatelné.
Jak byl vůbec vnímán v unijních institucích Andrej Babiš?
Jako bezskrupulózní populista, který staví svůj osobní zájem nad ten český, protože se až do konce své vlády systematicky vyhýbal vyřešení svého střetu zájmů, přestože nejrůznější instituce EU (Komise, EP, OLAF) jasně konstatovaly, že svým jednáním porušuje pravidla EU a k řešení střetu zájmů ho opakovaně vyzývaly.
Zahraniční i evropská politika u mnohých lidí v ČR vyvolává obavy, vzhledem k personálnímu obsazení vládních resortů Janem Lipavským a Mikulášem Bekem. U prvního pro nezkušenost, u druhého pro malou odbornou zdatnost. Sdílíte tyto obavy?
V rámci vznikající vládní koalice platí pravidlo, že jednotlivé subjekty si své vládní nominanty nekádrují. Můj názor je tedy takový, že za uvedené dva kandidáty nesou odpovědnost subjekty, které je nominovaly, tedy v případě pana Lipavského Piráti a v případě pana Beka STAN. Obecně lze říci, že nezkušenost nemusí být pro výkon politické funkce překážkou, a pokud jde o pana Beka, bývalého rektora druhé největší české univerzity a současného předsedu výboru pro evropské záležitosti Senátu, nevidím důvod pochybovat o jeho odborné zdatnosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo