Jiří Pospíšil navrhuje: Postavit tábory mimo Evropskou unii. Jako v Austrálii. A začít posílat pryč

15.09.2015 10:08 | Zprávy

ROZHOVOR O uprchlické krizi i ochraně našich hranic promluvil pro ParlamentníListy.cz europoslanec Jiří Pospíšil. Vyjádřil se mimo jiné i k tomu, že Německo ubytovalo uprchlíky také v nechvalně proslulých prostorách bývalého koncentračního tábora. „Místa, kde byli dříve masově vražděni lidé, by neměla být z určité úcty k nim využívána,“ říká Pospíšil.

Jiří Pospíšil navrhuje: Postavit tábory mimo Evropskou unii. Jako v Austrálii. A začít posílat pryč
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil

Německo, Slovensko i Rakousko uzavřelo hranice, my zatím ne… Myslíte, že u nás to není třeba? Nepůjdou běženci k nám, když se nedostanou na místa, kam měli původně namířeno?

Od počátku uprchlické krize jsem se obával, že nedůsledná ochrana vnější hranice EU povede až ke zničení Schengenu. Teď se to zdá bohužel na dohled. Překvapuje mě postoj Německa, které uprchlíky do Evropy v minulých týdnech zvalo, slibovalo jim, jak se o ně postará, a nyní je prvním státem, který hranice uzavřel. Jejich politika není příliš konzistentní, když v jedné chvíli vítají uprchlíky, a ve druhé před nimi zavírají hranice.
Osobně se domnívám, že zatím Česká republika k uzavření svých hranic přistoupit nemusí, je třeba je ale pečlivě kontrolovat. Pevně však věřím, že ze strany Německa, Slovenska i Rakouska to bude jen dočasné obnovení hranic, ale kdoví, jak dlouho taková dočasnost bude trvat.
I na naše hranice jde více policistů. Ovšem jak je uhlídají? Utečenci určitě nepůjdou jen přes hraniční přechody.
Samozřejmě máte pravdu, naprosto neprodyšnou hranici nevytvoříme. Nicméně musíme se ale snažit, aby kontrola byla co nejdůslednější.

Německo prý ubytovalo uprchlíky v místě, které spadalo pod bývalý nacistický koncentrační tábor. Co na to říkáte?

Je to pro mě obdobná etická otázka, která se vedla u nás, a to zda na území bývalého internačního tábora v Letech má být provozován zemědělský podnik. Já osobně si myslím, že by místa, na kterých byly dříve masově vražděni lidé, neměla být z určité úcty k nim využívána. Ale je to můj osobní názor.

Rakouská vláda pověřila armádu výpomocí s přísnější ostrahou hranic kvůli uprchlické krizi a na hranicích s Maďarskem také výkonem dočasné hraniční kontroly. Maďarský server Index.hu napsal, že premiér Viktor Orbán by mohl vyhlásit výjimečný stav. Co bude dál?

Já stále čekám, že EU začne masivně hlídat svou vnější hranici, bez toho se uprchlickou krizi v Evropě vyřešit nepodaří. Austrálie to dokázala. Tak proč ne EU? Zároveň si musíme položit otázku, kdy už přijde účinný vojenský zásah proti Islámskému státu, protože bez něj se bude příliv uprchlíků zastavovat jen těžko. Je třeba řešit příčinu současné krize.
 
Objevují se názory, že obnovení kontrol na německo-rakouské hranici kvůli přílivu běženců do Německa je začátek konce schengenského prostoru. Nebo že se schengenský prostor rozpadá a měli bychom raději vystoupit z EU. Co si o tom myslíte?

Toto bych vnímal jako obrovskou prohru evropské integrace. Už jsem říkal, že Schengen je nejviditelnějším přínosem našeho členství v EU. Kromě Schengenu je ovšem EU také zónou volného obchodu, která pomáhá našim výrobkům a službám na trh po celé EU. Snad se EU podaří krizi vyřešit a EU ani Schengen se nerozpadnou.

Poměrně tvrdě se vyjadřuje například vicepremiér Andrej Babiš. Požaduje okamžité svolání mimořádného evropského summitu, na němž by špičky Unie řešily zastavení přílivu běženců do Evropy… Souhlasíte s tím?

Považuji to od Andreje Babiše za trochu populistické a samoúčelné. Jen svolávání summitů nic nevyřeší, pokud na nich nebude vůle realizovat opravdu účinné kroky. Sejde-li se summit a prohlašují-li se na něm jen povinné kvóty pro přerozdělování uprchlíků, nijak to situaci nepomůže.

A co vytvoření táborů pro uprchlíky mimo Evropu? Jak moc je myšlenka aktuální? Je to řešení?

Myšlenka bohužel příliš aktuální v EU není, ale já osobně to za řešení považuji. Austrálie jasně řekla, že nevezme nikoho, kdo o azyl požádá po ilegálním překročení jejích hranic, a zafungovalo to. Pomůžeme-li tábory mimo Evropu vybudovat, můžeme tam efektivně zjistit, kdo u nás má na ochranu před válkou a zabíjením nárok a kdo jen hledá lepší životní úroveň. I ta druhá motivace pro cestu do Evropy je pochopitelná, ale pro Evropu v dnešním masivním měřítku neúnosná.

Co říkáte na to, že předseda Juncker a kancléřka Merkelová používají v rétorice styl: „Pojďte k nám a zůstaňte.“ Nebylo by lepší hovořit spíš o tom, že jsou v Evropě běženci dočasně?

Rozhodně. Jenže EU zatím neumí vracet ani ty, kteří u nás požádají o azyl, a pak ho nedostanou. Třeba loni opustilo území EU jen 40 % těch, kteří azyl nezískali a měli by odejít.

Jak vy byste řešil situaci s uprchlíky? A jaký konkrétní dopad to bude mít podle vás nakonec na Českou republiku?

Možná řešení jsem se snažil naznačit v předchozích odpovědích. Určitou inspirací může být zmiňovaný australský model. Důsledná ochrana vnějších hranic, udělování azylu jen mimo území EU či finanční podpora okolních států Sýrie. Měl by se také již seriózně zvážit útok na Islámský stát, protože bez řešení příčiny se Evropa příliš daleko nepohne.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peníze skryté za řečmi o společných hodnotách. Švihlíková o USA a EU

18:23 Peníze skryté za řečmi o společných hodnotách. Švihlíková o USA a EU

„V EU se jedná zejména o ideologii spojenou s progresivním liberalismem, která je prolezlá nejen vlá…