Josef Mašín: Maďaři proti bolševikovi bojovali, Češi jen zapalovali svíčky nebo sami sebe

28.10.2024 11:41 | Rozhovor

„Bratr Ctirad, ani já, jsme hnutí hippies, ze kterého vyrostla maminka Baracka Obamy, ale i pozdější ministr zahraničí John Kerry, nevěnovali velkou pozornost,“ sdělil ParlamentnímListům.cz poslední žijící z protikomunistické skupiny bratří Mašínů Josef. Měli jsme s ním dlouhý rozhovor přes Atlantik a nejen o Americe. Další díly budou následovat.

Josef Mašín: Maďaři proti bolševikovi bojovali, Češi jen zapalovali svíčky nebo sami sebe
Foto: Archiv JM
Popisek: Josef Mašín

Jaká byla vaše vidina amerického snu?

Já a bratr Ctirad jsme nikdy žádný americký sen nehledali, ani neočekávali. Když jsme šli do Ameriky, náš jediný sen byl bojovat proti komunistům, buď v řadách československého odboje, který jsme mysleli, že existuje, nebo v řadách americké armády. Vidinu vydělání peněz nebo stavbu jakéhosi domu, cestování nebo života v luxusu jsme neměli. Naším cílem bylo vrátit se do svobodného Československa. To byl náš sen.

Do Spojených států amerických (USA) jste připluli roku 1954. To se tam začalo rozvíjet umělecké a literární hnutí beat generation reprezentované spisovateli jako Jack Kerouac či Allen Ginsberg. Jak jste ho vnímal?

Ty neznám.

Anketa

Směřuje náš stát správným směrem?

0%
98%
hlasovalo: 1417 lidí

Jde o období mccarthismu, tedy antikomunistického tažení senátora Josepha McCarthyho a dalších. Fandil jste mu?

V té době jsme se nacházeli v americké armádě. Byli jsme plně zaměstnáni výcvikem v očekávání nastávajícího vojenského střetnutí. V té době existovala, kromě McCarthyho, také Komunistická strana, která byla legální. Tato strana v Americe existovala po celé období studené války a její členy též volil bývalý šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA), kterého tam kdysi dosadil Barack Obama.

Hnutí McCarthyho jsme považovali jako přirozenou reakci. Komunisté byli a jsou prolezlí celou zemí, i když v odlišných formách. Jednu takovou marxistickou formu dnes zastupuje též Kamala Harrisová, která před pouhými několika týdny, ještě před svým jmenováním kandidátkou v prezidentských volbách, předložila veřejnosti svůj sen pro budoucnost Ameriky. Ten se skoro nelišil od komunistického manifestu.

V roce 1964 vstoupily USA do války ve Vietnamu. Proč jste tam s bratrem nebyli?

Když začal Vietnam pro Ameriku, my už jsme byli venku z armády. V té době jsem se již nacházel v Evropě, kde jsem se též do jisté míry podílel na studené válce, která se odehrávala na obchodním poli. Západní demokratické země vedené Amerikou se v rámci NATO snažily získat opěrné body v zemích druhého a třetího světa, v kterémžto úsilí jsem se snažil být nápomocen.

Vietnam byl první válečnou prohrou USA…

Amerika po počátečním zásahu ve Vietnamu pod vedením demokratů brzy ztratila opět pod vedením demokratů chuť k pokračování v této válce. A odmítla poslat další finanční pomoc k obraně Jižního Vietnamu proti jeho přepadení komunistickým Severním Vietnamem. Severní Vietnam byl podporován Čínou a Sovětským svazem.

Ptal jsem se na beat generation, protože v USA přispěla ke vzniku hnutí hippies. Jak jste to vnímal?

Hnutí hippies v nemalé míře přispělo k celkovému postoji Ameriky k válce ve Vietnamu. Bratr Ctirad, ani já, jsme tomuto hnutí, z kterého vyrostla maminka Baracka Obamy, ale i pozdější ministr zahraničí John Kerry, nevěnovali velkou pozornost.

Ostatně z hnutí hippies pochází i vícenásobný vrah Charles Manson, který v roce 2017 zemřel nejspíš ve vězeňské nemocnici s hákovým křížem na čele...

Charles Manson byl extrém. Členové jeho bandy přepadli manželku režiséra Romana Polanského, Sharon Tateovou, kterou zavraždili. Bylo to období, kdy v Americe, zrovna tak jako v Evropě, vznikly podobné bandy, ale politického charakteru. Jako v Německu skupina Baader a Meinhofová a v Americe marxistická organizace Weather Underground, v jejíchž řadách se nacházel Obamův mentor a po léta hledaný zločinec Bill Ayers.

Rok 1968 byl ve Francii dobou studentských nepokojů. Tehdejší Československo obsadila vojska Varšavské smlouvy. Jak jste to viděl?

Tyto nepokoje nebyly pouze ve Francii, ale i v Německu. Bylo jasné, že obsazení socialistického Československa vojsky Varšavské smlouvy bude, co se týče Ameriky, bez odezvy. Na rozdíl od Maďarska, kdy Maďaři se proti obsazení své země bolševikem v roce 1956 bránili se zbraní v ruce, Češi se omezili na zapalování svíček nebo sebe samotných.

Satjágraha. Tak se jmenovalo učení a způsob, jak vzdorovat zlu, Mahátmy Gándhího. Ostatně vzniklo za jeho působení v Jižní Africe. Palach ho nejspíš následoval. Co je na tom zlého?

Vaše přirovnání považuji za nepřirovnatelné. K otázce Jan Palach jsem se již vyjádřil v ParlamentíchListech.cz v listopadu 2011.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Co si myslíte o tom novém oboru všeobecné lyceum?

Nemyslíte, že problém je úplně jinde, že všeobecně a humanitně vzdělaných lidí je nadbytek, a že nemají vlastně ani uplatnění, zatímco je málo technicky, ale i manuálně vzdělaných lidí, a že ty jsou a budou hlavně potřeba?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 76 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

"Maďaři proti bolševikovi bojovali, Češi jen zapalovali svíčky nebo sami sebe", Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusewladyk , 28.10.2024 13:49:05
Aty jsi hrdino podřezával svázaného chlapa.

|  9 |  0

Další články z rubriky

Josef Mašín: Maďaři proti bolševikovi bojovali, Češi jen zapalovali svíčky nebo sami sebe

11:41 Josef Mašín: Maďaři proti bolševikovi bojovali, Češi jen zapalovali svíčky nebo sami sebe

„Bratr Ctirad, ani já, jsme hnutí hippies, ze kterého vyrostla maminka Baracka Obamy, ale i pozdější…