Co říkáte na teroristické činy v Bruselu, v sídle Evropského parlamentu, kde zasedají i vaši straničtí kolegové – europoslanci?
Podle mne to ukazuje na to, že teroristé nejsou odhodláni ustoupit, na to, že tento akt souvisí s migrační krizí, souvisí i se zajetím pařížského atentátníka Salaha Abdeslama. Teroristé se zmobilizovali a dávají nám tím najevo, že jakýkoli odpor z naší strany bude takto potrestán. Myslím, že mají pravdu ti, kteří hovoří o válce mezi extrémním islámem a západní společností.
Když jste dala do souvislosti teroristické útoky na letišti a v metru v belgické metropoli, myslíte si, že tyto činy povedou k přísnějším opatřením v souvislosti s přijímáním migrantů?
Za sebe bych řekla, co říkám už více než rok, alfou a omegou je ochrana vnějších hranic schengenského prostoru. Buď to bude fungovat a budeme vědět, kdo je na našem území, a i bezpečnostní složky budou moci nějakým způsobem s informacemi o těchto lidech pracovat a něčemu předcházet, nebo to vědět nebudeme a půjdeme jako ovce na porážku. Myslím, že všechny řeči o ochraně vnější hranice Evropské unie zatím splněny nebyly, proto jsem v Poslanecké sněmovně navrhla usnesení, aby země, které neplní své závazky a nechrání vnější prostor EU, byly ze schengenského prostoru vyloučeny. Není možné, aby byly ohrožovány miliony evropských občanů proto, že někdo neplní své závazky. Tančí se kolem toho jako kolem horké kaše, nikdo do toho kyselého jablka kousnout nechce, ale tohle je základní předpoklad. A přenášet tuto povinnost na Turecko, aby ono chránilo hranice Evropy za nějakých podmínek, se mi zdá naprosto riskantní a nic to neřeší ani teď, ani do budoucna.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová