Uplynulý týden protestovali studenti při výstražných stávkách po celé republice za dodržování ústavních zvyklostí. V reflexu Václav Klaus ml. odmítl, aby se politika míchala do škol. Miroslav Kalousek pak prohlásil, že se mu dělá z Klause nevolno a vmetl mu, že jeho otec byl členem první polistopadové vlády, která vznikla na základě studentských protestů. Co si o tom myslíte? Bojují studenti za svobodu jako v roce 1989?
Především si myslím, že Miroslav Kalousek už úplně ztratil zbytky soudnosti. Neuvěřitelným způsobem shodil události v roce ´89. Lidé, kteří šli tehdy do ulic, nemohli vědět, zda nebudou za svůj protest potrestáni. Co riskují dnešní „revolucionáři“? Pokud jim učitel revoluci zakáže, budou ho skandalizovat a může z toho mít nepříjemnosti. Jsou uvolněni z výuky a nemusí ji nahrazovat. Pokud by se je odvážil třeba jen legitimovat na ulici policista, riskuje kázeňský postih. Večer po demonstraci si mohou demonstranti z obrazovky vychutnat lichocení zcela objektivních komentátorů, jak byli dobří. Mají naprostou svobodu nadávat na veřejných prostranstvích na nejvyšší státní činitele, mohou je urážet a pošklebovat se jim. Navíc si přitom udělají selfie. No řekněte, kdo z revolucionářů na to kdy měl?
Nezůstalo jen u středoškoláků a vysokoškoláků, jak bylo vidět na videozáznamech z náměstí Václava Havla, které zveřejnila DVTV, do stávky se zapojily i dvanáctileté děti, které se obávají toho, že nás zpět Babiš se Zemanem „vrhnou do komunismu“. Část videa malých dětí, které se zapojily do stávky, koluje a někteří uživatelé internetu píší, že je to „politická pedofilie“. Myslíte si, že pohled dvanáctiletého dítěte skutečně nemůže být pro politiky inspirací? O čem to svědčí, že se k politice vyjadřují i malé děti a jak vidět tuto akci studentů?
To není nic nového. Podobný případ popisuje Jaroslav Hašek v jednom z příběhů, který najdete v knize O dětech a zvířátkách. Vypráví o šestiletém hošíkovi, který čte každé ráno konzervativní noviny a pravidelně sleduje zprávy z burzy. Po večerech pak dělá rodičům přednášku o tom, že „my fojmujeme okolnosti, v nichž žijeme, ale tyto okolnosti též fojmují i nás“.
Mně osobně se to vystoupení dvanáctiletých dívčin z církevní školy docela líbilo. Jenom jedna z přednášejících se mi zdála tak trochu vyžilá. Asi už toho má za sebou hodně. Rozhodně bych oslovil mladší ročníky, nejsou ještě tak zkažené výchovou. Přečtěte si k tomu pedagogický román „Emil aneb o výchově“. Napsal to jistý Jean Jacques Rousseau, dívenky ho určitě budou znát. Někteří jejich učitelé možná také.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík