Uvítal jste, že prezident Miloš Zeman přestal s obstrukcemi a konečně - po více než třech měsících od voleb - jmenoval politickou vládu?
Rozhodně to musí uvítat každý, tedy to vítám i já, že po osmi měsících nelegitimní vlády bez důvěry se ujímá moci politická vláda, která vzešla z demokratických voleb a má nárok na výkon svého mandátu. To je určitě dobře a je potřeba popřát vládě hodně úspěchů.
Jaká je podle vás vlastně nová vláda, středová, středolevá, levicová…?
Z programového prohlášení je zřejmé, že v tom nemá jasno ani vláda sama, jaká vlastně je. Ona vstupuje do toho mandátu s třemi, podle mne zásadními a neodstranitelnými problémy. Za prvé je to vláda, která vznikla také díky porušení zákona. Na lustrační zákon můžeme mít názor takový či onaký, ale všichni bychom měli být zajedno v tom, že zákony se dodržují, neporušují se a neobcházejí. A vláda, která vznikla díky tomu, že byl zákon porušen, eufemisticky můžeme říci obejit, bude jen složitě vysvětlovat veřejnosti, že zákony se dodržují, když je sama porušuje. A druhý problém je zásadní rozpor mezi výdajovými ambicemi, mezi velmi ambiciózními návrhy, co všechno bude vláda podporovat z našich peněz, na co všechno bude vydávat peníze, a mezi rozpočtovými zdroji. Je možné naplnit tento program, je možné chovat se rozpočtově odpovědně a udržet rozpočty pod kontrolou, není ale možné obojí současně. Třetí problém vidím v trvalém konfliktu zájmů, ve kterém bude nový první místopředseda vlády a ministr financí a vlastník Agrofertu v jedné osobě. Andrej Babiš si vlastnická práva Agrofertu ponechal. A když se podíváte na rozsah impéria Agrofert a rozsah pravomocí ministra financí, tak Andrej Babiš nebude v konfliktu zájmů, jen když se rozhodne jít na toaletu. Při jakémkoli jiném rozhodnutí bude v konfliktu zájmů, to znamená, že vláda bude v korupčním prostředí, kdy nikdy nebudete vědět, co se přesně děje. Není pravda, že to bude pod drobnohledem veřejnosti, jsou totiž věci, na které prostě vidět není. Nikdy tak nebude úplně jasné, co ministr financí dělá v zájmu Agrofertu na úkor daňových poplatníků, nebo co dělá v zájmu daňových poplatníků. Kdybychom šli do detailu, můžeme najít výhrad daleko více, ale tohle jsou tři hlavní výhrady: Vláda, která nerespektuje a nemá úctu k zákonům, vláda, která si neláme hlavu s rozpočtovou odpovědností, a vláda, která si neláme hlavu s korupčním prostředím, protože trvalý konflikt zájmů znamená samozřejmě trvalé korupční prostředí. To jsou tři důvody, proč není možné vládě vyslovit důvěru.
Teď jste mluvil o vládě jako celku. Ale vidíte třeba i něco pozitivního na vládní sestavě, na některých ministrech?
Myslím, že mi nepřísluší kádrovat jednotlivé ministry kromě toho, že upozorňujeme na zjevný konflikt zájmů v případě ministra financí. Nemáme v úmyslu kádrovat jednotlivé ministry, přistupujeme k vládě jako celku, hodnotíme ji podle programu a pak ji budeme hodnotit podle jednotlivých kroků, ať už vlády jako celku nebo konkrétních ministrů. Ale nemá asi cenu někoho dopředu odsuzovat nebo chválit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová