„Myslím, že není. Největší dodavatel s většinovým podílem státu vyrábí elektřinu s haléřovými náklady, a pak ji kupujeme ze zahraničí za desítky korun. Každý správný hospodář nejprve pokryje svoji spotřebu a do zahraničí prodává pouze přebytky. Především tento nenormální stav je potřeba změnit. To je cesta pro opětovné rozjetí ekonomiky a zásadní pomoci občanům v ČR,“ je přesvědčen Petr Bajer, předseda Strany soukromníků ČR.
„Je to rozumná odpověď na mimořádnou krizovou situaci na trhu s energiemi, kterou vyvolala ruská agrese. Za normální situace by stát neměl trh takto řídit,“ myslí si Mikuláš Peksa, europoslanec za Pirátskou stranu, předseda Evropské pirátské strany.
„To se uvidí podle nastavení. Podle mě to nebude stačit a bude se muset udělat ještě další opatření,“ domnívá se Tomáš Zdechovský, europoslanec za KDU-ČSL.
„Neznám detaily, ale pokud to bude plošné na určitou část energie, tak ano. Jestli z toho ale udělají nepřehledný guláš, že někdo více a někdo méně, tak to jen lidi naštve. Spíš bych šel cestou zastropování cen energií, ne tak blbě jako jinde, ale do snížení cen, a hlavně bych celou lapálii řešil prudkým nárůstem úrokových sazeb, abych zadusil inflaci i za cenu ekonomického propadu. Mluvím o úrokových sazbách nad 19 procent,“ navrhuje František Laudát, předseda Klubu angažovaných nestraníků, bývalý předseda poslaneckého klubu TOP 09 a STAN.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban