K červnové inflaci 9,7 procenta pomohla vláda snížením cen energií, tlakem na dodavatelské řetězce, aby snižovaly ceny, a úsporami spojenými se snahou o ozdravení veřejných rozpočtů. Tento výrok premiéra Petra Fialy zpochybnili někteří ekonomové tvrzením, že inflace klesá jen díky vysokému srovnávacímu základu, že tlak na dodavatelské řetězce žádný efekt nepřinesl a že letošní schodek rozpočtu ve výši 295 miliard je proinflační, poněvadž přilévá do ekonomiky velké množství peněz. Kdybyste se měla postavit na druhou stranu barikády a hájit to, čím vláda ke snížení na jednocifernou inflaci přispěla, jaké argumenty byste zvolila?
Vláda ke snížení inflace nepřispěla. Naopak. Přispěla a stále přispívá k jejímu zvyšování. Jinými slovy, kdyby vlády nebylo, už by byla inflace nižší, než je. Jestli někdo inflaci pozitivně ovlivnil, byla to Česká národní banka, a to rychlým a prudkým zvýšením úrokových sazeb a také příslibem udržení silné koruny.
Kdo naopak inflaci nejen v minulých měsících rozpumpovával, ale dokonce rozpumpovává pořád víc, to byla a je česká vláda. A to svým každodenním jednáním.
Vysoký schodek státního rozpočtu totiž rovná se více peněz v oběhu. A to se zase rovná větší inflace. Takže ten, kdo se chválí, je vlastně jedním z viníků vysoké inflace. Hodně vysoké. Vyšší než v okolních zemích. Je to ještě horší než připisovat si politické body za něco, co není vaší zásluhou. Je to připisování si politických bodů za průšvih, který za vás někdo cizí hasí, ale který jste současně sami způsobili.
V den, kdy se začalo v Poslanecké sněmovně jednat o konsolidačním balíčku, vyzval exministr financí Miroslav Kalousek vládu, aby začala šetřit a aby začala u sebe. „Zruš tři zcela zbytečná vládní místa; Martin Dvořák, Helena Langšádlová a ‚ten pán od Pirátú‘. Společně s jejich zbytečným aparátem je to spousta peněz. Jako daňový poplatník to fakt platit nechci, je to k ničemu,“ napsal na Twitteru. Jde v případě ministra pro evropské záležitosti, ministryně pro vědu, výzkum a inovace či ministra pro legislativu opravdu o vyhazování „spousty“ peněz, když právě jejich rezorty mají ze všech ty nejužší aparáty?
Ministra pro evropské záležitosti nepotřebujeme. Němci mají rozhodovat za Německo, Rakušané za Rakousko, Poláci za Polsko … a my za sebe. Němci nemají rozhodovat za Česko a Česko nemá rozhodovat – a ani nerozhoduje – za Němce. Takže ministr pro evropské záležitosti je k ničemu.
Ministryně pro vědu je ještě víc k ničemu, protože „státní vědecké bádání“ je protimluv a oxymóron. Statistiky jasně potvrzují a nejde je nijak okecat, že čím méně státu a čím více trhu, tím víc inovací a z nich plynoucí hospodářské prosperity. Takže zrušení ministerstva je patrně to nejlepší, čím může stát vědu podpořit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník