Minulý pátek agentura Fitch, stejně jako loni v listopadu Moody’s, zlepšila výhled naší ekonomiky z negativního na stabilní. Česká republika si nadále udržuje vůbec nejlepší ratingové hodnocení v rámci střední a východní Evropy na stupni AA-. Agentura Fitch z evropských zemí hodnotí Česko stejně jako Francii, Velkou Británii nebo Belgii. Ze zemí V4 se nejbližší Polsko a Slovensko nacházejí o tři stupně níže na úrovni A-, Maďarsko dokonce o pět (BBB). Když agentury oceňují i konsolidační úsilí české vlády, zmenšení závislosti na energiích z Ruska, odeznívající inflaci i absenci dopadů pandemického a energetického šoku na dlouhodobý růst tuzemské ekonomiky, máme vůbec co zlepšovat?
Pozor, pozor! Je nutno rozumět tomu, co výraz „rating“ znamená. Znamená to hodnocení úvěrové spolehlivosti, a to ještě navíc většinou ve vztahu k jednomu konkrétnímu úvěru. V tomto případě to můžeme vnímat jako odhad ratingových agentur, nakolik je pravděpodobné, že Česko splatí své domácí státní dluhopisy. Neznamená to, jak se ekonomice daří, dokonce to ani není vysvědčení pro vládu, jak dobře koná. Byť samozřejmě vše spolu do jisté míry souvisí, a když se daří ekonomice a vláda provádí skvělou hospodářskou politiku, také rating se zlepšuje, protože roste pravděpodobnost splacení dluhopisů – ale ačkoliv zde je souvislost, není to totéž.
A proto otázka, zda „vůbec je co zlepšovat“, nemá s ratingem mnoho společného. Vlastně údaje, které uvádíte, říkají hlavně toto: Pravděpodobnost, že další země V4 nesplatí své závazky, je vyšší než v našem případě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník