Když ajťáka zaměstná stát, jak to může dopadnout? Šichtařová o pokřivené logice, která nás brzdí

03.03.2024 15:27 | Rozhovor

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Podle údajů Eurostatu došlo v lednu 2024 k poklesu cen potravin v Česku o 4,8 procenta. „Ale protože potraviny tak prudce zdražily v minulých měsících, teď kvůli statistické základně statistici hlásí zlevňování. Ale to neznamená, že by se v absolutních číslech situace tolik zlepšila,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Markéta Šichtařová. Ani nízká míra nezaměstnanosti nevypovídá o tom, že by česká ekonomika byla tak výborně rozjetá, ale spíš je zrcadlem toho, že větší díl pracovních sil, než by odpovídalo průměru EU, je „vězněn“ ve státním sektoru formou státních zaměstnanců, a tak soukromý sektor již nemá zaměstnance kde brát.

Když ajťáka zaměstná stát, jak to může dopadnout? Šichtařová o pokřivené logice, která nás brzdí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Markéta Šichtařová vystoupila na sněmu Svobodných

Minulý pátek agentura Fitch, stejně jako loni v listopadu Moody’s, zlepšila výhled naší ekonomiky z negativního na stabilní. Česká republika si nadále udržuje vůbec nejlepší ratingové hodnocení v rámci střední a východní Evropy na stupni AA-. Agentura Fitch z evropských zemí hodnotí Česko stejně jako Francii, Velkou Británii nebo Belgii. Ze zemí V4 se nejbližší Polsko a Slovensko nacházejí o tři stupně níže na úrovni A-, Maďarsko dokonce o pět (BBB). Když agentury oceňují i konsolidační úsilí české vlády, zmenšení závislosti na energiích z Ruska, odeznívající inflaci i absenci dopadů pandemického a energetického šoku na dlouhodobý růst tuzemské ekonomiky, máme vůbec co zlepšovat?

Pozor, pozor! Je nutno rozumět tomu, co výraz „rating“ znamená. Znamená to hodnocení úvěrové spolehlivosti, a to ještě navíc většinou ve vztahu k jednomu konkrétnímu úvěru. V tomto případě to můžeme vnímat jako odhad ratingových agentur, nakolik je pravděpodobné, že Česko splatí své domácí státní dluhopisy. Neznamená to, jak se ekonomice daří, dokonce to ani není vysvědčení pro vládu, jak dobře koná. Byť samozřejmě vše spolu do jisté míry souvisí, a když se daří ekonomice a vláda provádí skvělou hospodářskou politiku, také rating se zlepšuje, protože roste pravděpodobnost splacení dluhopisů – ale ačkoliv zde je souvislost, není to totéž.

A proto otázka, zda „vůbec je co zlepšovat“, nemá s ratingem mnoho společného. Vlastně údaje, které uvádíte, říkají hlavně toto: Pravděpodobnost, že další země V4 nesplatí své závazky, je vyšší než v našem případě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

On ještě někdo věří těm pohádkám o kapitalismu?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAch jo (bls1) , 03.03.2024 16:47:21
Jako že soukromá firma, která neodvede dobře svoji práci nutně zkrachuje? Máte nějaké příklady z praxe? Já vám mohu uvést příklady z praxe, kde ani vyložení podvodníci nezkrachovali.

|  5 |  0

Další články z rubriky

Termín voleb? „Hradní skupina“ vyčkává s vyhlášením. Paroubek tuší proč

20:01 Termín voleb? „Hradní skupina“ vyčkává s vyhlášením. Paroubek tuší proč

Co říká k rozsudku nad Marine Le Penovou a jak vidí současnou situaci ve Francii? I o tom mluví v ro…