Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR v úterý odsouhlasila, že v Česku se budou cvičit ukrajinští vojáci. Někdo však s tímto výcvikem nesouhlasí. Na sociálních sítích jsou nesouhlasící označování za kolaboranty, či jinými hanlivými přízvisky.
„Označování českých příznivců Vladimira Putina za kolaboranty v narážce na historii druhé světové války není technicky správné, protože předpokládá, že Vladimir Putin už Česko okupuje, což není pravda. Morálně to ovšem je vypovídající. Vhodnější pojem by ale asi byl ‚užiteční idioti‘, kterým Stalin označoval své přisluhovače v zemích mimo vliv SSSR. Bez ohledu na sémantiku nicméně rozhodnutí českého parlamentu oceňuji,“ objasnil Mikuláš Peksa, europoslanec za Českou pirátskou stranu, předseda Evropské pirátské strany.
„Nemám s tím sebemenší problém a samozřejmě bych tyto lidi takto neoznačoval. Je to demokratické právo každého poslance se rozhodnout, jak to cítí a jaké je jeho přesvědčení,“ vysvětlil poslanec Vít Vomáčka (ODS), člen kontrolního a zemědělského výboru Poslanecké sněmovny a předseda podvýboru pro rozvoj venkova.
„Ukrajinci překvapili. Jsou ochotní za svou zemi bojovat a zároveň jsou připraveni za ni položit své životy. Takové v dnešní době nevídané hrdinství si zaslouží podporu, i já jsem to usnesení podpořil. Na druhou stranu mně přijde, že někteří Češi si podporu Ukrajiny zaměňují za možnost útočit na své názorové odpůrce. A označit je za kolaboranty je už za hranou,“ konstatoval poslanec Aleš Dufek (KDU-ČSL), místopředseda ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Oldřich Szaban