Když se podělá úplně vše: Zima bez plynu, elektřiny, všeho. Sepsáno

01.09.2022 4:44 | Rozhovor

Je země připravena na nejhorší? Co když během zimy dojde plyn? Za jakých okolností může nastat blackout? A není to jen šíření poplašné zprávy? Analytik Štěpán Kotrba pro ParlamentníListy.cz do detailů rozvedl svůj komentář, ve kterém ve středu nastínil možný kritický vývoj. Varuje, že si vůbec neuvědomujeme, jak jsme životně napojeni na elektřinu a na veškerou infrastrukturu. Jak by takový temný vývoj vypadal, a především jak se na něj připravit, Kotrba vysvětluje.

Když se podělá úplně vše: Zima bez plynu, elektřiny, všeho. Sepsáno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uzavírací ventily, ilustrační foto

Předložil jste černé scénáře vývoje v případě, že by se energetická krize dále prohlubovala až tam, že by nastala doba bez plynu, přetížení elektrické sítě a její vypadávání na to navázané všechny myslitelné věci. Kvůli nadměrnému užívání přímotopů blackouty. Šlo z vaší strany o pouhé varování, anebo míníte, že něco takového skutečně může nastat?

Štěstí přeje připraveným. Z mé strany šlo o varování, že něco takového skutečně může nastat… Přetížení sítě bude extrémní. Nemusí jít jen o přímotopy… I když jeden radiátor či jeden konvektor odebírá 1–2 kilowatty. Dosavadní kapacity nemusí stačit.

Civilové si neuvědomují infrastrukturní souvislosti a většina nemá znalost a zkušenost s výpadky energií. Komplexní výpadek plynu v Praze se naposledy řešil, když se potrubí převádělo ze svítiplynu na zemní plyn. To se předělávaly i některé hořáky. To ale nebylo v podmínkách davové hysterie z olbřímích cen a v zimě. Mezi lidmi nebylo tehdy mnoho olejových radiátorů ani přímotopů. Centrální dodávky tepla i proudu fungovaly s masivní rezervou. Tady se můžeme potýkat s výpadkem plynu během topné sezóny, který může přejít do výpadku proudu a ten pak může způsobit kolaps zásobování a nedostatek benzínu, takže ani majitelé agregátů nebudou ušetřeni. To nemluvím o tom, že nepůjdou výtahy, což zejména v Praze bude tragédie pro důchodce a invalidní osoby.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Omezování svobody slova by mělo být trestné. Ivan David vysvětlil jak

14:25 Omezování svobody slova by mělo být trestné. Ivan David vysvětlil jak

Europoslanec Ivan David na mítinku SPD v Brně hovořil o potřebě stíhání skutků, které omezují občans…