Předložil jste černé scénáře vývoje v případě, že by se energetická krize dále prohlubovala až tam, že by nastala doba bez plynu, přetížení elektrické sítě a její vypadávání na to navázané všechny myslitelné věci. Kvůli nadměrnému užívání přímotopů blackouty. Šlo z vaší strany o pouhé varování, anebo míníte, že něco takového skutečně může nastat?
Štěstí přeje připraveným. Z mé strany šlo o varování, že něco takového skutečně může nastat… Přetížení sítě bude extrémní. Nemusí jít jen o přímotopy… I když jeden radiátor či jeden konvektor odebírá 1–2 kilowatty. Dosavadní kapacity nemusí stačit.
Civilové si neuvědomují infrastrukturní souvislosti a většina nemá znalost a zkušenost s výpadky energií. Komplexní výpadek plynu v Praze se naposledy řešil, když se potrubí převádělo ze svítiplynu na zemní plyn. To se předělávaly i některé hořáky. To ale nebylo v podmínkách davové hysterie z olbřímích cen a v zimě. Mezi lidmi nebylo tehdy mnoho olejových radiátorů ani přímotopů. Centrální dodávky tepla i proudu fungovaly s masivní rezervou. Tady se můžeme potýkat s výpadkem plynu během topné sezóny, který může přejít do výpadku proudu a ten pak může způsobit kolaps zásobování a nedostatek benzínu, takže ani majitelé agregátů nebudou ušetřeni. To nemluvím o tom, že nepůjdou výtahy, což zejména v Praze bude tragédie pro důchodce a invalidní osoby.
Vláda Petra Fialy říká, že má v zásobnících rekordní množství plynu…
Ten plyn ale není náš, ale distributora. Jeho prodej nejvyšší nabídce by sice byl podraz, ale v souladu s „etikou“ kapitalismu. Každý chce maximalizovat zisk. A nedostatek zvedá cenu.
… další prý dojednaný z LNG terminálu v Holandsku a jeho nedostatek tedy nehrozí.
Tak já nevím… Ale spočítáme-li si zásoby každé země Evropské unie na jedné straně a spotřebu každé země Evropské unie na druhé straně, chybí v topné sezóně několik měsíců spotřeby. Takže na přelomu roku či v únoru můžeme čekat vyprázdnění všech dostupných zásob. Budou-li mít Němci volit mezi produkcí německého průmyslu a vytápěním českých domácností, vsadil bych na německý průmysl a německé HDP.
Obávat se můžeme „jen“ dalšího růstu cen a oblékat svetry kvůli šetření, abychom nepomáhali Putinovi financovat válku, jak říká paní Pekarová. Z čeho tedy obavy?
Z nepochopení trhu bez přívlastků. Z výpadků zásobování plynem uprostřed zimy. A možná i pro provozy, které potřebují nepřetržitost dodávky plynu. Slévárny. Sklářské a keramické pece například. Chemické reakční kolony. To nejsou jen obavy z nesmyslných cen. Ty obavy jsou i z možných kolapsů průmyslových provozů. Z blackoutů. Z následného rabování a loupení. Z následného stanného práva či občanské války, do které nás vehnala neuvážená podpora Ukrajiny, ačkoliv víme, že ložiska plynu a ropy jsou na Jamalu a „tlustá roura“ vede a vždycky povede z východu na západ a nikdy naopak. Z toho, že jsme to věděli předem, a protože jsme nyní vedeni hlupáky, doplatíme na to.
Nejsme v situaci energeticky a surovinově nezávislých. Evroasijský kontinent má zdroje rozmístěné nerovnoměrně. My nejsme ani plynovou, ani ropnou a už ani uhelnou mocností. Naší rolí není být arogantní vůči obchodním partnerům, ale diplomatičtí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka