Když se ti pánové nechali od sekretářky úkolovat... Generál Šándor začíná být v kauze Nagyová skeptický

18.04.2015 4:21 | Zprávy

Že se nic nezákonného vlastně nestalo, o tom se snažil přesvědčit soud expremiér Petr Nečas, který ke kauze údajného sledování jeho manželky vypovídal ve středu. „Pan expremiér se vyjadřuje tak, aby z celé kauzy vyšli on i jeho manželka s minimální poskvrnou,“ uvedl k situaci bývalý šéf zpravodajské služby generál Andor Šándor. Ten zároveň upozornil na to, že čím dál více příznivců má názor, že zásah na Úřadu vlády, který odstartoval pád vlády, byl „spíš plácnutím do vody.“

Když se ti pánové nechali od sekretářky úkolovat... Generál Šándor začíná být v kauze Nagyová skeptický
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andor Šándor

Po skončení výslechu expremiér Nečas řekl novinářům: „Žádné sledování neprobíhalo.“ Zmínil i to, že podle něj k žádné nezákonné činnosti nedošlo. Co si o jeho vyjádření myslíte?

Považuji za logické, že každý, kdo čelí soudnímu problému, se snaží využít jakékoli argumentace k tomu, aby se zbavil viny on i lidé, kteří jsou mu blízcí. Pan expremiér se vyjadřuje tak, aby z celé kauzy vyšli on i jeho manželka s minimální poskvrnou, což mě nepřekvapuje.

Bývalý šéf tajné služby Páleník měl před soudem prohlásit, že sledování své manželky ale zadal přímo Nečas. Kauze se věnovaly také Lidové noviny: „Nečas oslovil vojenské zpravodajce, protože prý nedůvěřoval policii. Měl totiž jednu negativní zkušenost s detektivy, kterým se už v roce 2010 svěřoval s hrozbami v jeho okolí,“ uvádí list. Podle zákona ovšem nemůže tajnou službu úkolovat premiér. Co si myslíte o této verzi?

Nejdříve chci říci, že zákon je špatně napsán. To, že premiér nemůže úkolovat vojenské zpravodajce, je věc, kterou by měla vláda co nejdříve změnit. Rozpor mezi tím, co tvrdí pan bývalý premiér a generál Páleník, se mi špatně komentuje, protože jen oni vědí, co se stalo. Je na nich, aby to vysvětlili. 

V souvislosti s tvrzením, že šéfka premiérova kabinetu Nagyová tehdy úkolovala generály a šéfy Vojenského zpravodajství, jste v médiích zmiňoval, že si to vysvětlujete zřejmě loajalitou dotyčných lidí. Stále si myslíte, že takto mohlo zadání probíhat?

Obecně bych zmínil, že si nemyslím, že paní Nagyová zneužila pravomoci, když úkolovala tajné služby, protože vůči nim žádnou pravomoc neměla. Pokud žádnou pravomoc neměla, nemohla ji zneužít. To, že se pánové nechali úkolovat, je věc, která je v rozporu s platnou legislativou. Pokud komunikace probíhala způsobem, o kterém se hovoří, tedy že se paní Nagyová odvolávala při zadávání pokynů na to, že jde o požadavek premiéra, umím si představit, že na to reagovali. V té době mohli udělat jedinou věc, která by je zbavila dnešních problémů, a to že vše měli oznámit panu ministrovi. Říct, že takový úkol dostali, a dnes by byli z obliga.   

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

odchod do důchodu

Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To už rovnou mohli chválit soudruha prezidenta.“ Vyoral a angažovaná otázka z AZ kvízu

16:32 „To už rovnou mohli chválit soudruha prezidenta.“ Vyoral a angažovaná otázka z AZ kvízu

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - Komentátor se věnoval „moderní“ otázce v populární soutěži AZ kví…