Stále víc se hovoří o nové vakcíně Sputnik V. Zvlášť po návštěvě českého premiéra v Maďarsku už se plní stránky webů diskusemi o novém nástroji hybridní války i o tom, zda by se lidé nechali vůbec očkovat vakcínou ruské výroby. Premiér naznačil, že by zvážil maďarskou cestu, ale pak ujistil, že musí počkat na schválení Evropské lékové agentury. Než se dostaneme k podrobnostem, váš názor, pane profesore, je možné, že by skutečně Česká republika nebo EU nakoupila vakcínu Sputnik V?
Jak je v naší době obvyklé, vše se naprosto zpolitizovalo. Domnívám se, že i kdyby se jednoznačně prokázalo, že Sputnik V je kvalitnější, bezpečnější a s nižšími vedlejšími účinky než ostatní vakcíny, udělá se vše pro to, aby ho EU neschválila. Přiznám se ale, že na rozdíl od většiny diskutujících na sítích vůbec nemám ponětí, jaké medicínské vlastnosti jednotlivé očkovací látky mají, jaké účinky vykazují a která z nich by byla pro které kategorie populace optimální. Asi jsem někde na základní škole nedával pozor.
Premiér hovoří o tom, že bychom mohli získat příslib dodání ruské vakcíny a pak jen čekat na schválení. Myslíte si, že jde ze strany předsedy vlády o to vytvořit tlak na EU, abychom dostali schválených vakcín více?
Pan premiér je především zkušený obchodník, který se, na rozdíl od mnoha jiných, v byznysu skutečně vyzná. Proto bych věřil tomu, že takovou strategii použil. I když se z hlediska různých opatření, vakcíny atd. rozhodně všechno nedaří, jak by se dařit mělo, děsím se toho, že by dodávky vakcín měli na starosti ti, kdo dnes premiéra nejhlasitěji kritizují. Nejvíce bych ještě tak věřil Pirátům, ti by mohli mít s injekčními stříkačkami asi největší zkušenosti.
Nesrovnalosti jsou už v tom, zda Rusko požádalo Evropskou lékovou agenturu o schválení vakcíny nebo nepožádalo. Může být tohle bod, na kterém se vyjednávání zasekne?
Už jsem to naznačil ve své první odpovědi. Pokud se celý ten proces nezasekne na tomhle, zasekne se s určitostí na něčem jiném. A pokud by nějakým nedopatřením přece jen došlo k tomu, že by byla ruská vakcína nakonec schválena, bude na její dovoz uvaleno embargo a přísné sankce. Tím se opět nad slunce jasněji potvrdí, že za všechno mohou Rusové.
Maďarsko jde ve věci vakcín svou vlastní cestou a nečeká na EU. Zahájilo očkování ruskou vakcínou. Četla jsem, že jde o „geopolitický trumf ruského režimu“. Jaké si myslíte, že Maďarsko ponese následky?
Na to si musíme počkat. Ale schytají to určitě. Předpokládám, že dnes více evropských úředníků přemýšlí o tom, jak potrestat Maďarsko za to, že vakcínu má, než o tom, proč vlastně ti ostatní, kteří se disciplinovaně spoléhají na Brusel, vakcínu nemají a podle všeho ještě dlouho mít nebudou.
Slyšíme, že ruská vakcína není řádně testovaná, vědci mají výhrady. Jenže ostatních vakcín není dostatek. Pokud připustíme názory odpůrců, stojí za to risk s ruskou vakcínou nebo počkat na očkovací látky testované v EU? Možná bychom snížili počet lidí, kteří mezitím zemřou. Co si myslíte, že při takovém zvažování bude rozhodující?
Opakuji, že i kdyby byla ruská vakcína čistě náhodou nejlepší, Evropu si něčím takovým ohrožovat nedáme. Tady přece nejde o to snižovat počet nějakých nakažených a mrtvých. Tady jde o naše vůbec nejvyšší a nejhumánnější hodnoty.
Jak si vysvětlit, že je vůči ruské vakcíně ze strany části veřejnosti takový odpor? Fakta, medializace, stereotyp, že co je ruské, to je špatné, že není schválená EU… Co hraje roli v náladách veřejnosti?
Nedávno mi vyšla knížka s názvem Hybridní politika. Její součástí je malý slovníček hybridní novořeči. Jako odpověď na vaši otázku si z ní dovolím ocitovat heslo stereotyp: „Výraz stereotyp označuje způsob myšlení, který z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje vládnoucím stereotypům.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá