V minulém týdnu se objevily informace o vašem „přestupu“ k hnutí Trikolóra, které nedávno založil poslanec Václav Klaus. Můžete se k tomu vyjádřit?
Ukončil jsem po 25 letech členství v sociální demokracii. Nechci být člen strany podporující zneužívání moci ani strany bránící názorové pluralitě. V listopadu 1989 se sociální demokracie ztotožnila s požadavky, že demokracie musí mít navrch nad policií, prokuraturou a armádou, aby se neopakovalo zneužívání moci. Byla pro názorovou pluralitu ve veřejných institucích. Nyní se vedení strany lísá k těm, kteří zneužívání moci podporují, a připojuje se k honu na lidi za jejich názory.
Předsednictvo sociální demokracie řeklo, že nesmí být odvolán nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Znám případy, kdy vedení státního zastupitelství páchá a kryje zneužití moci. Každý nositel moci v demokratickém právním státě je odpovědný za její výkon. Je-li moc zneužívána, má být odvolán.
Předseda sociální demokracie Jan Hamáček podpořil kampaň proti Michalu Semínovi, který kandiduje do Rady České tiskové kanceláře, aniž uvedl, co udělal špatně. Jsem zastánce názorové různosti v radách státem zřízených médií. Na Michala Semína zaútočilo vedení Milionů chvilek na pražském Václavském náměstí a většina lidí nevěděla, o koho jde. Vzpomněl jsem si na organizaci akcí údajné podpory lidu pro tresty smrti nad Horákovou či Slánským.
Václava Klause mladšího znám z jeho textů a souhlasím s nimi. Jeho obrana normálního světa a to, že bohatství má vznikat z práce, je dobrá zvěst pro lidi v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Podporuji Trikolóru.
Byl jste poslancem za ČSSD. Jak hodnotíte její roli v Babišově vládě? Daří se jí podle vás být alespoň trochu silným koaličním partnerem?
Koalici sociální demokracie s ANO Andreje Babiše v roce 2014 stvořil Bohuslav Sobotka. Když vidím nyní Sobotku na antibabišovských demonstracích, nestačím se divit. Byl to Bohuslav Sobotka, který navrhl Andreje Babiše na ministra financí. Osobnosti rozhodují o úspěchu strany. Sobotka byl zastíněn Babišem a Hamáček také.
Po vítězství Andreje Babiše ve volbách v roce 2017 mnozí hovořili o ohrožení demokracie. Potvrdily se tyto obavy?
V listopadu 1989 jsme volali po svobodných volbách. V demokracii vládne vítěz voleb, ne poražený.
V dubnu způsobil rozruch odchod ministra spravedlnosti Jana Kněžínka a jeho nahrazení Marií Benešovou. V některých kruzích vznikl poplach, že ministryně bude ohrožovat nezávislost státního zastupitelství. Po dvou měsících a prvních návrzích ministryně – potvrzují se tyto obavy?
Za ohrožení demokracie považuji snahu vymanit mocenské represivní složky státu z demokratické kontroly a odpovědnosti – konkrétně státní zastupitelství. Marie Benešová nepředstavila návrhy, které by vedly k zrychlení soudních řízení a zamezení zneužívání moci v trestním řízení. Znám případy, kdy soudní řízení trvalo 18 let. To je skutečný problém justice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo