Knihkupec bez vzdělání, lev, který nepokouše, opatrný sedlák. Přehled německého politického panoptika, který vám objasní, proč to nejspíš zase vyhraje Merkelová

29.01.2017 7:46 | Zprávy

ROZHOVOR Pokrytectví hlavních politických stran v Německu trvá a žádná z nich si s vidinou blížících se voleb netroufne říct, že otevření hranic na podzim 2015 byla chyba. Matematik Marian Kechlibar, který se na situaci u našich západních sousedů zaměřuje a na svém blogu Kechlibar.net o ní často publikuje, upozorňuje, že pokud by se kancléřem stal kandidát SPD Martin Schulz, odstředivé síly v Evropské unii by se dále posílily. Varovně mluví o možné levicové koalici, jejíž vznik v Berlíně znamená, že z hlavního města nebude možné deportovat žádného ilegála.

Knihkupec bez vzdělání, lev, který nepokouše, opatrný sedlák. Přehled německého politického panoptika, který vám objasní, proč to nejspíš zase vyhraje Merkelová
Foto: Archiv MK
Popisek: Matematik a publicista Marian Kechlibar

Spolkové parlamentní volby v Německu se letos uskuteční 17. nebo 24 září, jak by se těch cca osm měsíců před volbami dala zhodnotit/charakterizovat tamní politická scéna?

Hlavní politické strany začaly v tichosti přebírat témata AfD, vůči které se nadále hlasitě vymezují. Azylové zákony se zpřísňují, došlo k nějakým deportacím. Ve vztahu k podzimu 2015 si však nikdo v SPD či CDU netroufne říci, že otevření hranic byla chyba. Nadále se udržuje oficiální vysvětlení, že šlo o „humanitární nezbytnost“. Kdybych měl tuto situaci shrnout jedním slovem, tak „pokrytectví“.

Také je nápadné, jak širokým obloukem se obchází téma řeckých dluhů. V roce 2018, tedy rok po volbách, se má na mezinárodní úrovni řešit další pokračování „záchrany Řecka“. Špičky německé politiky odmítají prozradit předem, jak se k tomu postaví. Takový „bobřík mlčení“ ve mně vyvolává obavy, že pouze nechtějí podráždit voliče přiznáním, kolik to ještě bude německého daňového poplatníka stát.

Jak se vyvíjí vztah mezi předsedkyní Křesťanskodemokratické unie Angelou Merkelovou a šéfem sesterské Křesťanskosociální unie Horstem Seehoferem, jenž loni na podzim pohrozil, že pokud Merkelová nepřistoupí na stanovení limitu pro přijímání uprchlíků, nepodpoří ji ve volbách na kancléřku, což by byl zlom v desítkách let trvající tradici CDU a CSU mít společného kandidáta?

O Seehoferovi se říká, že „skočí jako lev, ale dopadne jako kožešinová předložka“. Jinými slovy, že ty jeho hrozby jsou plané.

CSU zatím na myšlence limitu pro žádosti o azyl trvá, ale Angela Merkelová je v tomto odhodlána ukázat, že bude mít poslední slovo. Zatím si neumím představit, že by couvla.

CSU je taková strana chytrých, ale opatrných bavorských sedláků. Roztrhnout se s CDU, to by vyžadovalo duševní radikalismus, který jim není vlastní.

Při únorové volbě by se novým německým prezidentem měl stát ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Tohoto sociálního demokrata, podle průzkumů veřejného mínění nejpopulárnějšího politika Spolkové republiky, nakonec podpoří i CDU, která tak nepostaví s CSU vlastního kandidáta. Co tato dohoda znamená a co může jejím účastníkům přinést?

Steinmeier je kandidát z nouze. CDU ve svých kruzích prostě nedokázala najít nikoho, kdo by byl ochoten ten úřad „riskovat“, a přitom se líbil Angele Merkelové. To je, bohužel, další důkaz toho, že současná kancléřka zbavila stranu všech osobností, které by jí mohly konkurovat. Teď musí vzít zavděk sociálnědemokratickým kandidátem.

Jinak se domnívám, že jde rovněž o přípravu na další čtyři roky velké koalice. Německo jaksi přestalo být schopné generovat ideově vyhraněné vlády, tedy pravicové či levicové.

Steinmeiera ve zbývajících měsících do voleb nahradí v čele německé diplomacie Sigmar Gabriel. Jak se vysvětluje jeho rozhodnutí nekandidovat na podzim na kancléře a skončit v čele SPD, kterou vedl od roku 2009?

Sigmar Gabriel je neoblíbený u voličů i u spolustraníků. Účast SPD ve vládě nedokázal prodat lidem jako úspěch. Preference strany za posledních pět let poklesly, na vítězství si nemůže dělat naději, dokonce ani na udržení současných pozic ne. Vlastně se to dost podobá situaci, ve které je u nás ČSSD s předsedou Sobotkou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Začal boj. Trump obnažil zelené šílenství. Přijdou těžké časy pro Evropu, varuje Turoňová

22:22 Začal boj. Trump obnažil zelené šílenství. Přijdou těžké časy pro Evropu, varuje Turoňová

„Donald Trump nastavil Evropské unii zrcadlo, ve kterém obnažil zelené šílenství,“ říká právnička a …