Primátor Hudeček vás označuje za svého bezpečnostního poradce. Generál Šándor se o vás zmiňuje v souvislosti s bezpečnostní problematikou Prahy. Co nám k této problematice můžete říct?
Jednak je to můj volební program, se kterým jsem šel do předchozích voleb, jednak k tomu snad mám jakési předpoklady. Pracoval jsem na Ministerstvu vnitra jako vedoucí oddělení krizového plánování. Měl jsem možnost ledacos se naučit od svých zkušených podřízených a pak jsem rovněž absolvoval postgraduální studium krizového řízení akademie v Monterey.
Ale jak jste prosadil tuto problematiku, aby tomu vedení Prahy věnovalo pozornost?
Šel jsem už za předchozím primátorem, docentem Svobodou, a když jsme ho společně s generálem Šándorem seznámili s bezpečnostními hrozbami pro Prahu, souhlasil s testováním energetické bezpečnosti, které pak bylo realizováno až za primátora Hudečka jako cvičení Blackout. Bohužel, permanentní politické turbulence na magistrátu velmi komplikovaly jakákoliv bezpečnostní opatření. To se ovšem projevilo při povodních v loňském roce, kdy bylo nově zvolené vedení Prahy postaveno před úkol, jak krizi řešit s odborem bezpečnosti, který byl v naprostém rozkladu. Primátor a jeho náměstek se pak nutně museli jevit nejen odborné veřejnosti jako Pat a Mat. Ještě že přestalo pršet.
Primátor odpovídá ze zákona za bezpečnost Pražanů a Prahy jakožto hlavního města. Jak se s touto odpovědnosti vyrovnává?
Musím přiznat, že opatření, která přijal primátor Hudeček, například jmenování nového akceschopného ředitele odboru, vedou k nápravě, to znamená, že se věnuje pozornost analýze rizik a tomu, jak je minimalizovat. Proto jsme uspořádali cvičení Blackout – a primátor ho plně zaštítil a účastnil se, které prokázalo naprosto nedostatečné zajištění Prahy před kolapsem sítě. Co by znamenal výpadek proudu na několik dní, což je velmi reálná možnost, je pro většinu našich spoluobčanů do všech důsledku nepředstavitelné. Ale ať se nad tím laskavě zamyslí. Bez elektřiny nemá naše společnost šanci na delší přežití. Cvičení prokázalo, že bez řešení, kterým je krizový ostrovní provoz, nastane po několika dnech kolaps Prahy. Přitom je toto řešení ve světě zcela běžné.
V Německu mají energetici heslo: „I kdyby bylo celé Německo po tmě, Berlín musí svítit." A to ani nemluvím o dodávkách vody a tepla, které by pochopitelně byly rovněž ohroženy, respektive přerušeny. Pro Pražany je však stále nejdůležitější – jak se to projeví zřejmě ve volebních programech – zda bude v Praze stát na Letné blob, nebo ne. Přitom je mi zřejmé, že ministr financi Babiš neuvolní prostředky na energetickou bezpečnost Prahy i na světovou architektonickou atrakci současně. Musím však upozornit, že sice primátor Hudeček dělá co může, ale Praha je hlavní město a je i na vládě, která v Praze sídlí, aby mu byla nápomocná. Nejen Mariánské náměstí, ale i Strakovka nese svou odpovědnost, opisně řečeno.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka