Koho na Čechy poslala Fialova vláda. Zbořil ví přesně

01.07.2024 12:30 | Rozhovor

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Pan plukovník Foltýn to řekl v kontextu pro mne ještě hrozivějším. Jednak to byl jeho tak trochu nástupnický projev, který se zdá být pronesen ve funkci pokračovatele pověstného hraběte Josefa Sedlnického z Choltic (1788-1856). To byl ředitel cenzurního úřadu ve Vídni, chráněnec knížete Metternicha, který byl přesvědčený, že politickým zlořádům se dá zabránit pomocí armády, politiky a cenzury." Tak politický analytik Zdeněk Zbořil komentuje slova, že kdo bude tvrdit, že se zde zavádí cenzura, je ruský agent.

Koho na Čechy poslala Fialova vláda. Zbořil ví přesně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Pane doktore, „strategický komunikátor“ vlády plk. Foltýn sdělil, že kdo bude tvrdit, že jakýmkoliv způsobem zavádí cenzuru, je spolupracovníkem Ruska. Co říci na takovou rétoriku, kdy se státní úředník už předem vymezuje proti kritice od občanů, kteří se mu skládají na jeho plat?

Pan plukovník Foltýn to řekl v kontextu pro mne ještě hrozivějším. Jednak to byl jeho tak trochu nástupnický projev, který se zdá být pronesen ve funkci pokračovatele pověstného hraběte Josefa Sedlnického z Choltic (1788-1856). To byl ředitel cenzurního úřadu ve Vídni, chráněnec knížete Metternicha, který byl přesvědčený, že politickým zlořádům se dá zabránit pomocí armády, politiky a cenzury. Proto vytvořil úřad ve Vídni, který měl po něm řadu svých pokračovatelů a podřízených. Později, po krátkém vydechnutí v letech první Československé republiky vznikly podobné instituce. Zániku jedné z nich, tzv. Hlavní správy tiskového dohledu (HSTD) před padesáti šesti lety, jsme si letos někteří zavzpomínali. Potom se ještě tento úřad několikrát proměnil, až k památnému uvedení pana Michala Klímy do podobného úřadu, který uváděl ve svém CV, že před rokem 1989 přiměřeně svému osudu a chování svých rodičů tak trochu disidoval. Tomuto dobrému muži je třeba přiznat, že se svého úřadu po několika měsících vzdal a vláda Petra Fialy neměla lepší nápad, než pozval armádního plukovníka a pověřit ho „strategickou komunikací“. To je možné vykládat si trochu šířeji než dozor nad vším, co se v České republice vydává a co by mohlo vypadat, že jde o nějakou interakci s Ruskem. Zřejmě tím pan premiér myslel na nespolupráci s Ruskou federací a všemi jejím asi třiaosmdesáti správními jednotkami, anebo dokonce se všemi rusky mluvícími a v Ruské federaci usedlými občany federace. Možná, že se ale pan Foltýn ve svém zájmu o „strategickou komunikaci“, jak definuje předmět svého bádání, nebude věnovat jen v České republice. A protože sám sebe označuje slovem „buldozer“ je možné že bude „buldozerovat“ i slova těch, kteří jsou roztroušeni po celém světě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

A vůbec, co je na spolupráci s Ruskem tak tragického? , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusegramatik , 01.07.2024 13:09:55
Bereme od nich plyn? Bereme. Bereme od nich naftu? Bereme. Jsme s nimi ve válce (kromě Fialy)? Nejsme. Tak co?

|  16 |  0

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…