Kolaps EU! Bezpečnostní analytik se dívá za plán von der Leyenové. Mrazivá budoucnost

17.05.2022 19:15 | Rozhovor

Donbas není konečný cíl ruské invaze, Putin chce rozdělit Ukrajinu, říká pro ParlamentníListy.cz bezpečnostní analytik, docent Jozef Klavec. Rusové podle něho mají více lidských zdrojů a nerostné suroviny, Ukrajina musí spoléhat na pomoc Západu, která v případě moderních technologií a těžkých zbraní nemusí přijít včas. Vše směřuje k opotřebovávací válce a ambiciozní Putin se chytil do vlastní smyčky, protože teď nemůže polevit, aby neztratil tvář. Naděje na mírové rozhovory je prý proto minimální. Klavec považuje snahu EU o bojkot ruské ropy za nereálnou, každá země má podle něj jiné potřeby a zájmy a myslí hlavně sama na sebe.

Kolaps EU! Bezpečnostní analytik se dívá za plán von der Leyenové. Mrazivá budoucnost
Foto: thinkstock.com
Popisek: Uliční nepokoje, ilustrační foto

Dalšími boji pokračuje ruská invaze na Ukrajině – můžeme ji nazvat pracovně jako bitvu o Donbas. Podle názoru některých expertů dokud a pokud Putin nebude mít pod kontrolou dostatečnou část koridoru a území Donbasu, tak se pravděpodobně nestáhne, protože by tím přiznal svou vlastní prohru. I kdyby ale dobyl Donbas, bude mu to podle vás stačit?

Já se domnívám, že ne, protože Donbas není jeho konečný cíl. Jde o to rozdělit Ukrajinu na dvě části a definitivně zlomit snahy Ukrajinců dostat se zpět k Černému moři, protože to je pro ně z ekonomického hlediska životně důležité. Už jsem slyšel i nové ukrajinské heslo: nejsme pevní jako ocel, ale jsme pevní jako Azovstal, což je v podstatě jasné uznání existence speciální jednotky, která odolává ruským útokům v této oblasti. Viděli jsme, jak se chytili za ruce a zpívali ukrajinskou hymnu. To je samozřejmě úžasný příběh pro média.  

Očekáváte dlouhodobou opotřebovávací válku?

Nepochybně. Ruská federace má totiž přes všechny skeptické hlasy ze Západu větší zásobárnu lidských zdrojů než Ukrajina, i když té pomáhají i dobrovolníci, ale přímá vojenská podpora – tu si zatím NATO nedovolilo.

Rusko má i dostatečné nerostné bohatství, včetně průmyslových aglomerací, kde ho může zpracovávat, takže je do jisté míry soběstačné, ale Ukrajina bude odkázaná na pomoc Západu, i když ten se jistě bude činit, podobně jako Američané a Britové, když zásobovali Rusko během druhé světové války přes Írán a konvoji do Murmansku. V porovnání s tím je zásobování Ukrajiny dnes mnohem jednodušší. 

Ale Ukrajinci by ke zlomení blokády u Mariupolu a Azovstalu potřebovali více těžkých zbraní, které jim americký prezident Biden už sice s velkou pompou přislíbil, ale je otázka, zda dorazí včas, aby ukrajinští vojáci mohli zpomalit postup Rusů, který je sice jen mírný, ale v malém rozsahu se děje na mnoha místech fronty. A víme, že plán je takový, že v polovině června chtějí Ukrajinci přejít do protiútoku. Na to ale musí mít převahu právě v kvalitních vojenských technologiích, což obnáší i dostatečné množství specialistů, kteří budou umět s touto technikou zacházet.

Jak řekl americký prezident Joe Biden, Putin patrně nezná způsob, jak nyní z války na Ukrajině vycouvat.

Myslím, že je to tak. On musí vykázat nějaký výsledek, jenž by předestřel ruskému národu a také politickým konkurentům coby vítězství. Trošku se sám chytil do vlastní smyčky. Když jsem ho viděl na těch záběrech, jak zešedivěl, evidentně mu válka zdravotně příliš nesvědčí. Připomíná mi dalšího „malého muže“ velké politiky Jaroslava Kaczynského.

Jakou naději dáváte v tuto chvíli snaze o mírové rozhovory?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tomáš Procházka

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

6:56 „Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

Změna světového řádu je vždy historicky doprovázena velkými válkami, varuje bývalý špičkový diplomat…