Šéf České lékařské komory Milan Kubek nedávno znovu zopakoval, že za současné situace ve zdravotnictví už není komora schopna garantovat bezpečnost zdravotní péče. Hrozí podle vás kolaps českého zdravotnictví?
Kolaps nehrozí!! Prezident Kubek se chová velmi nezodpovědně a šíří poplašnou zprávu. To neznamená, že naše zdravotnictví nepotřebuje dostatek financí, protože chceme, aby bylo solidární a zároveň moderní. A to stojí rok od roku více. Nelze však prohlášením, že je ohrožen život pacienta, pošpinit práci tisíců poctivě pracujících lékařů, zdravotních sester a celé řady pracujících v nebo pro zdravotnictví. Nelze stále stavět na mantře: CHCEME PENÍZE, PENÍZE, PENÍZE, jinak budeme stávkovat.
Česká lékařská komora také již na počátku roku vyzvala otevřeným dopisem vládu, aby připravila plán na záchranu českého zdravotnictví. Měl by obsahovat třeba pravidelnou valorizaci platby za státní pojištěnce. Lékaři kromě toho požadují i speciální zdravotní daň na tabák a alkohol nebo zvyšování platů zdravotníků minimálně o deset procent každý rok. Co vy na to?
Jsem přesvědčen, že naše zdravotnictví potřebuje na prvním místě přesné analýzy – FAKTA, a ne jen dojmy, se kterými pracuje prezident Kubek. Lékařská komora vidí zlepšení našeho zdravotnictví jen v tom, že mu přijdou další finanční prostředky. Nepopírám, že srovnatelná zdravotnictví ve světě spotřebují více než našich cca 300 mld. Kč, ale plán na zlepšení situace ve zdravotnictví se nemůže opírat jen o zvýšení příjmů peněz. Je třeba hledat díry, kterými prostředky unikají, a je třeba dostat co nejvíce dat ze současného zdravotnictví a zamyslet se nad efektivitou a k tomu vytvořit komplexní plán.
České zdravotnictví má dostatek peněz na provoz, ale nemá peníze na investice. Důvodem je nehospodárnost a netransparentnost. Tak reagoval nedávno v otevřeném dopise prezidentovi České lékařské komory vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček považuje jeho výroky za výsměch zdravotníkům. Jak se na problém s financováním českého zdravotnictví díváte vy? Domníváte se, že je černou dírou, kterou je třeba rozkrýt, nebo problém vidíte jinde?
Je evidentní, že existují u nás nemocnice a poskytovatelé, kteří nejsou efektivní a mohou se považovat za jistý druh černé díry, kterými finance ze systému zbytečně unikají. To jsou ti, kteří každým rokem potřebují dotace na provoz z městských, krajských nebo státních pokladen. Hřeší na to, že kdo si z politiků dovolí položit nemocnici? Asi už by nebyl zvolen. Je to Damoklův meč. Politici raději peníze na dorovnání rozpočtu nemocnic najdou, než aby riskovali nezvolení. Dosud však nikoho nenapadlo, že je třeba se podívat na důvody každoročního propadu. Zdůrazňuji, že potřebujeme pracovat s fakty, nikoli s dojmy. Zadalší je třeba si uvědomit, že nemáme zcela pod kontrolou ceny zdravotnických prostředků, technologií a pravděpodobně ani ceny léčiv. Nejsem ekonom, ale ceny u nás se hýbou i na základě toho, jak je silná koruna. A pokud se mění její síla, tak se musí měnit i cena. V zahraničí se ve zdravotnictví stále přehodnocuje cena, tak jako v obchodě. U nás bohužel ne. Mnohdy je stabilní nebo stále roste. Je to asi tak jako s cenou benzínu nebo plynu. Cena ropy klesá, ale u nás cena benzínu klesá mnohem pomaleji. Cena energií klesá a u nás je stále stejná. Kdo na tom asi vydělává? Naši lidé, naše zdravotnictví?
Podporujete záměr navýšení odvodů státu za děti, důchodce či nezaměstnané? A můžete být případně konkrétnější? Podle jakého mechanismu by se mělo postupovat?
Valorizace platby za státní pojištěnce je jistě namístě a potřebná. Je to však jen část toho, jak dostat peníze do systému ve zdravotnictví. Mechanismus navyšování nechám na ekonomech. Jsem onkolog a taky nechci po ekonomech, aby mi řekli, jak léčit rakovinu.
Byl byste pro úpravu platby pojistného u zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných, které mnozí nyní považují za nespravedlivé a podle některých názorů může být dokonce i protiústavní? Za výrazně odlišné částky totiž lidé dostávají stejnou péči.
Je to stejné jako předešlá otázka. Jsem pro spravedlivý přístup k platbě pojistného na podkladě solidarity s těmi, kteří si platit nemohou tolik, kolik by bylo potřeba.
Krátkodobým řešením je podle ministra financí motivovat vedení státních a krajských nemocnic na zlepšení hospodářských výsledků. Souhlasíte? Skutečně dochází ve zdravotnictví k plýtvání penězi například za nákup drahých přístrojů, jak tvrdí Babiš?
Viz odpověď ohledně zdravotnických prostředků a technologií. Stále se děje to, že přístroje nebo zdravotnické prostředky jsou dražší než v Německu. Jsme bohatší? Proč neexistuje komise na ministerstvu zdravotnictví, která by hodnotila přístroje podle tzv. HTA hodnocení, která by řekla, zda je přístroj u nás potřeba a kolik by mělo stát základní vybavení. Když si jdete koupit octavii, taky dostanete cenu za danou nabídku předem, a nikoli až po sestavení nároků žadatele. Ve zdravotnictví se obchoduje obráceně. Řekni mi, kolik máš peněz, a já k tomu dodám přístroj.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková