Prezident Miloš Zeman proslavil termín „lepšolidé“. Vysvětluje ho tak, že jsou to lidé, „kteří se považují za něco lepšího než my ostatní, kteří nám neustále radí, co máme dělat, kteří své názory považují za nadřazené názorům ostatních“. Jak to vlastně prezident myslel? Co je „lepšočlověk“ podle Vás? Znáte nějaké?
Tohle nálepkování a škatulkování je dnes obecně hodně populární, ať už v médiích nebo na sociálních sítích. Je to zkrátka takový symptom současné doby. Pozoruhodné je na něm to, že zatímco ta „lepší“ část společnosti ráda nálepkuje své názorové oponenty jako nácky, fašisty, rasisty, xenofoby a podobně, což jsou samozřejmě velmi negativní nálepky, tak naopak ta „horší“ používá v souvislosti s oponenty výrazy daleko, daleko jemnější. Výrazy, jako „sluníčkář“ nebo třeba ten zmiňovaný „lepšočlověk“. Tenhle termín je sice myšlen s velkou dávkou ironie, ale sám o sobě nijak hanlivý nebo negativní není. Prezident a s ním kdokoli, kdo takovou nálepku používá, tím chce jen říct, že existuje určitá část společnosti, která se ráda označuje za tu lepší, ale to, jak se tito lidé chovají ke svým oponentům a jak veřejně vystupují, bohužel ničemu lepšímu neodpovídá. Právě naopak. Striktně vzato si tak tito lidé nemají s prezidentem co vyčítat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs