Ale Láska tipuje, že i když soudy vysloví odsuzující rozsudky, ke zvratu dojde u Nejvyššího nebo Ústavního soudu stejně jako v případu poslance Věcí veřejných Víta Bárty, takže k pravomocnému odsouzení politiků nakonec nedojde.
Říkal jste, že do měsíce, nejpozději do dvou padnou další obvinění, očekával jste i žádost o vydání premiéra Petra Nečase. Ale kriminalizace přidělení trafik exposlancům ODS vyvolala odpor řady politiků, varují, že je ohrožena dělba moci ve státě. Co si o tom myslíte?
Jakým způsobem by měla být ohrožena dělba moci ve státě?
Tím, že se policie plete do věcí, které jsou ve výsostné pravomoci politiků, je podle některých politiků ohrožena dělba moci mezi mocí zákonodárnou, výkonnou a soudní.
Tak to přece není. Tady byl podle mého názoru spáchán trestný čin a policie ze zákona musí konat. Ty politické obchody byly vždycky na hraně, policie mohla konat v případě, kdy měla důkazy o souvislosti mezi úplatkem a tzv. obstaráním věci obecného zájmu. Je nutné říci, že politici měli mnoho let na to, aby tyto své politické obchody dostali do roviny s morálkou. Všichni vnímají politické obchody jako něco mimořádně nemravného.
Politici místo toho, aby sami dokázali politické obchody dostat do nějaké mravní roviny, tak jich dál využívali a zneužívali a dotáhli to tak daleko, že za politický obchod považují i situaci, kdy je porušena Ústava, kdy je porušen ústavní slib poslance. Tím, že politici sami nekonali, víceméně donutili konat policii. Když oni nebyli schopni najít nějaké mravní a akceptovatelné postupy ve svých politických obchodech, tak to holt udělá policie, a soud řekne, co zákonné je a co zákonné není. Ale oni tu šanci měli, nevyužili ji, ať se tedy nediví, že teď konají orgány činné v trestním řízení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová