Evropská komise navrhuje do konce letošního roku úplně zakázat dovoz ruské ropy do Evropské unie. Ve středu to oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Co na to říkáte?
Z diskusních vystoupení jednotlivých členů Parlamentu k tomuto tématu bylo zřejmé, že vyzvou EK k předložení návrhů, jak zmírnit dopady navržených sankcí na sociální situaci obyvatel v členských zemích. Považuji za nereálné, aby se sankce na dovoz ruské ropy uskutečnily v navržených termínech EK do konce tohoto roku. Jednotlivé státy budou prostřednictvím svých velvyslanců o konečné podobě ještě jednat. A jak jsem již dříve uvedla, doufám, že výsledek jednání nebude sociální katastrofou pro obyvatele EU. Evropa se bez surovin neobejde. A dokážete si představit situaci, že se začnou hledat zdroje těžby surovin v plně zalidněné Evropě? Vezměte si jako případ, když jsem loni upozorňovala na dopady těžby štěrkopísku na jižní Moravě na podzemní zdroje vody. Nebo pokusy těžit zemní plyn z břidlic. Politické proklamace jsou pro někoho možná důležité. Pro mě je ale důležité zachovat udržitelný životní standard pro občany, kteří již dnes mají problémy vycházet se svými příjmy kvůli vysoké inflaci a zdražování všeho, na co si vzpomenete.
A co říci na podmínku premiéra Fialy s tím, že je ČR připravena podpořit zákaz dovozu ruské ropy, pokud bude mít odklad do té doby, než bude navýšena kapacita ropovodů. Je to dobré řešení?
Jde patrně o jeho reakci na závěry návštěvy Německa. Má možná přislíbenou spolupráci na možné zvýšení kapacity Transalpinského ropovodu (TAL), který vede z Itálie přes Německo do Rakouska. Ale dokud nebudou sliby realizovány, je hazardem podporovat zákaz dovozu ruské ropy. Bude jistě zajímavé sledovat výsledky našich ekonomických přidělenců na ambasádách různě ve světě, jak jsou úspěšní v nasmlouvání zvýšených kapacit dodávek ropy pro Českou republiku. Ministr zahraničí je k tomu již jistě vyzval… Pokud ne, považuji to za jeho další fatální selhání a nekompetentnost, na kterou doplácí naši občané.
Maďarsko a Slovensko energetické sankce nepodpoří. Co říci na jejich postoj?
Je to rozhodnutí legitimně zvolených představitelů těchto zemí. Jistě vycházejí ze znalostí podmínek potřeb jejich obyvatel i průmyslových podniků, způsob transportu a distribuce těchto strategických surovin na jejich území vč. kapacity zásobníků. Jen na doplnění bych uvedla, že u zemního plynu je k dnešnímu dni (6. 5. 2022) průměrná naplněnost zásobníků v členských státech 35 %. My jsme mírně nad touto hranicí na 44 %. Maďarsko na 21,5 % a Slovensko na 22,5 %. Z toho je jasné, proč sankce nechtějí podporovat.
Země Evropské unie, které odmítnou embargo na dovoz ruské ropy, se stanou komplici válečných zločinců, uvedl prý ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Jak takové vyjádření vnímat?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora