Prezident Pavel podepsal obrannou dohodu s USA. Premiér ji prý podepíše po dovolené. Co bude pak? A co říci na to, že vláda ani prezident nijak zvlášť nereagovali na protesty, které proti této smlouvě jsou?
Reagovali – snaží se protesty zlehčovat. Pokud se veřejnost bude chtít seznámit s jejich obavami, může si je přečíst ve zprávě ministerstva vnitra o projevech extremismu za první pololetí 2023. Tam je zřejmé, že se v řadách občanů tvoří skupiny, kterých se vláda bojí. Nejvíc jim záleží na snižování věrohodnosti lidí, kteří se smlouvou nesouhlasí. Vadí jim mírové iniciativy. To už je opravdu za hranou.
Lidem stále více dochází, že konflikt na Ukrajině je mimo jiné i důsledkem zahraniční politiky USA. A jejich další přítomnost v Evropě bude způsobovat další eskalaci konfliktu. Stačí se podívat na sousední státy. Snad kromě Polska je proti přítomnosti amerických vojáků slyšet odpor občanů. Tato vláda má nyní tak slabou podporu voličů, že by se radši měla věnovat zlepšování ekonomiky naší země, než se starat o nová válečná dobrodružství.
Podívejme se na váš vzkaz premiéru Fialovi. „Fialo, stačilo!“ vzkazujete a zmiňujete drahé energie, nízké mzdy a splašený státní dluh. Nabízíte ale také řešení těchto tří problémů. Jaké?
Samozřejmě, že řešení nabízíme. A každý se s nimi může seznámit. Lidem už dochází trpělivost s představovanými restriktivními vládními opatřeními. Na vládní škrty doplácejí nejen sociálně slabí, ale citelně se dotknou i střední vrstvy. Náklady na bydlení rostou jak těm, kdo si vzali hypotéky, tak těm, kdo jsou v nájemních bytech. Ceny energii máme zastropovány na snad nejvyšší úrovni v rámci EU. Jenom nikdo neřekne našim zaměstnancům, kde na to mají ze svých mezd vzít. Vláda je hrdá na to, že meziročně roste počet lidí, kteří si žádají o sociální podporu.
KSČM samozřejmě má řešení těchto nespravedlností. Prosazujeme progresivní zdanění. Nadnárodní korporace a extrémně bohatí platí nízké daně, proto chybí peníze státnímu rozpočtu a roste zadlužení státu. Do budoucna bude pro náš průmysl i pro obyvatele klíčové udržet si energetickou soběstačnost. Ta je nyní ohrožena lavírováním s odchodem od těžby uhlí. A to v době, kdy není důvěryhodně zajištěna adekvátní náhrada. A nabízíme řešení i pro potravinovou soběstačnost, aby naši občané nebyli nuceni jezdit nakupovat levnější a kvalitnější potraviny do sousedních států.
Senátoři schválili tři kandidáty, které prezident navrhl na ústavní soudce. Paní poslankyně, vy jste na svůj facebook napsala: „Prezident Pavel si zcela nekontrolovaně dosazuje své lidi, navázané navíc na své sponzory z volební kampaně, do jedné nejdůležitějších a nejmocnějších ústavních institucí v zemi.“ V čem vidíte největší problém?
Mezi „novými“ demokraty v ústavních pozicích, ať už Senátu nebo i u samotného prezidenta, dochází k čím dál trapnější hře na demokracii. Senát opět prokázal, že neplní svou základní funkci. Schválí prezidentovi kohokoliv. Podle mě zatím Senát navrhl pouze soudce aktivistické, s liberálními názory na společenská témata. Aby pak sami senátoři nebyli za několik let překvapeni, jakých rozhodnutí se z Ústavního soudu dočkají.
Velká diskuse se rozhořela kolem Roberta Fremra, jehož nominaci do Ústavního soudu Senát také schválil. Odpůrci mluví především o předlistopadové kauze Olšanské hřbitovy. Prezident Pavel nyní sdělil, že chce prý nové informace o jeho minulosti ještě prověřit. Váš komentář?
Pokud kandidáty na ústavní soudce doporučuje kolegium poradců pana prezidenta, měli by si o tom v týmu asi trochu popovídat. Není asi úplně standardní někoho navrhovat, v Senátu i obhajovat a pak ho nechat v nejistotě, že to možná nedopadne. Ale svědčí to o charakteru prezidenta Pavla.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora