Konflikt na Východě je příležitost vzít rozum do hrsti, říká expert ze Svobodných

24.03.2022 13:30 | Rozhovor

V souvislosti s válkou na Ukrajině se čím dál častěji mluví také o změně energetického mixu, odstřižení Evropy od závislosti na ruském plynu, ale také budoucnosti evropské zelené politiky. Energetický expert Jiří Strachota v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zdůraznil, že i energetika potřebuje co nejméně regulací a umělých byrokratických řešení.

Konflikt na Východě je příležitost vzít rozum do hrsti, říká expert ze Svobodných
Foto: Archiv Jiřího Strachoty
Popisek: Jiří Strachota ze Svobodných

Co říkáte na vzkaz vlády, abychom omezili spotřebu pohonných hmot a tím i peníze, které posíláme Putinovi na financování okupace Ukrajiny?

Bohužel jsem ten vzkaz nezaregistroval, tak jen obecně. Hospodárnost je úspěšná bez ohledu na to, co někdo říká. Kromě toho snížení spotřeby čehokoliv se automaticky dosahuje zvýšením ceny. Vláda má pohodlnou většinu v Parlamentu a může cenu pohonných hmot zvýšit zvýšením sazby spotřební daně, dnes například 14 korun za litr benzinu. Tak může při snížené spotřebě dokonce zvýšit příjem státního rozpočtu. „I malý čin je víc než pouhá slova,“ stálo v učebnici psaní deseti z první republiky.

Někteří politici na sociálních sítích vyzvali také občany, aby snížili spotřebu tepla ve svých domácnostech. Je to podle vás správný přístup?

Dolní hranice pokojové teploty u nás je už nejméně 70 roků 18 stupňů Celsia. Z dětství si pamatuji, jak matka bojovala za její dosažení v našem moderním bytě s ústředním topením. Otužilejší národy jako např. Velká Británie nebo Japonsko se cítí pohodlně podstatně níže. Nižší teplota je hospodárnější, protože teplo, tedy spotřeba našeho topení, unikající do okolí je přímo úměrné rozdílu teplot doma a venku. Při bodu mrazu venku ušetříme snížením teploty ve svém obydlí ze 20 stupňů Celsia na 18 stupňů Celsia desetinu spotřeby energie. Takže pro hospodáře je přístup správný, pro teplomilce třeba ne, když na to má.

V posledních dnech se hodně mluví o tom, že by se Evropa, potažmo Česká republika, měla zbavit závislosti na ruské plynu. Je to podle vás vůbec možné?

Ano.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Karel Výborný

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nový trestný čin. A další voják u Fialy. Právník bije na poplach. Velmi citlivá věc ve hře

5:00 Nový trestný čin. A další voják u Fialy. Právník bije na poplach. Velmi citlivá věc ve hře

Podobně jako v případě korespondenční volby obešla vláda stanovený legislativní proces také v případ…